Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duża zmiana we władzach Blika. Do rady nadzorczej spółki wchodzą prezesi czterech banków

Blik informuje, że to standardowe powołanie organu nadzorczego na kolejną kadencję

Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Polski Standard Płatności (operator systemu Blik) zmieniło skład jej rady nadzorczej. Fakt przeprowadzenia samej zmiany nie jest niczym zaskakującym, zwłaszcza, że właśnie zakończyła się poprzednia kadencja rady. Natomiast ciekawe jest to, kto teraz znalazł się w organie nadzorczym Blika. Może to świadczyć o wzroście znaczenia spółki PSP w strukturach jej udziałowców.

Jak wynika z danych, które można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym, swoją misję w Radzie Nadzorczej PSP zakończyli: przedstawicielka ING – Barbara Borgieł-Cury, Katarzyna Dziwulska z PKO BP, Halina Karpińska z Millennium i Tomasz Niewiedział z Santandera.

Przeczytajcie także: Nowy pomysł spółki GoPay

W ich miejsce powołano prezesów czterech banków – udziałowców PSP, a więc Brunona Bartkiewicza, szefa ING, Joao Bras Jorge, stojącego na czele Millennium, Michała Gajewskiego, prezesa Santandera oraz Szymona Miderę, prezesa PKO BP. Skład rady uzupełniają członkowie poprzedniej kadencji, powołani na kolejną, a więc: Aleksandra Buczkowska z mBanku, Artur Owsianka z Aliora, Bartosz Ciołkowski z Mastercarda oraz członek niezależny – Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP.

Biuro prasowe Blika, poproszone o komentarz do tych zmian, stwierdziło, że to standardowe powołanie organów spółki na nową kadencję, a skład rady ustalany jest przez udziałowców i spółka traktuje te ustalenia również jako procedurę standardową. Niemniej wejście prezesów czterech dużych banków – udziałowców PSP, do rady nadzorczej spółki to spore wydarzenie. Można je zinterpretować jako dowód na wzrost znaczenia Blika w strukturach poszczególnych udziałowców.

Przeczytajcie także: Blik pracuje nad rozwojem nowej usługi

A o znaczeniu Blika na rynku może świadczyć nie tylko jego dominująca pozycja np. w segmencie płatności w e-commerce, ale także jego poprawiające się wyniki finansowe. W ubiegłym roku Blik odnotował przychody na poziomie 322 mln zł i zysk netto w wysokości 145 mln zł. Więcej na ten temat w tekście Blik opublikował wyniki finansowe za 2023 r. Miał 322 mln zł przychodów oraz 145 mln zł zysku netto.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies