Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
InPost uruchamia autonomiczne paczkomaty. W efekcie będzie mógł postawić jeszcze więcej maszyn

Nowe urządzenia do działania nie wymagają sieci energetycznej. Zasilanie zapewniają im panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii

InPost poinformował o uruchomieniu nowego rodzaju paczkomatów – maszyny wyposażono w panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii, który może pracować także w ujemnych temperaturach. Pilotaż tego rozwiązania prowadzony jest w kilku krajach.

Przeczytajcie także: Pekao wprowadza 20 nowych wizerunków kart Mastercarda

Operator logistyczny zwraca uwagę, że nowe maszyny pomogą zmniejszyć ślad węglowy, ponieważ zoptymalizowano w nich zużycie energii. Po zmierzchu oświetlenie maszyny ulega redukcji, a w nocy, gdy użytkowania paczkomatów jest znikome, może być nawet całkowicie wyłączone.

Kwestie środowiskowe są oczywiście istotne, ale nowy model paczkomatu wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę – jest niezależny od sieci energetycznej. A to oznacza, że maszyny będzie można stawiać w miejscach, które dotychczas uniemożliwiały taką instalację.

Przeczytajcie także: Millennium odświeża aplikację

Z serwisu cashless.pl dowiecie się, że na koniec I kw. 2024 roku na polskim rynku działało ok. 42 tys. automatów paczkowych. W porównaniu z I kw. ubiegłego roku liczba maszyn wzrosła o ponad 12,6 tys. Sam InPost ma w naszym kraju już niemal 23 tys. takich urządzeń. Wciąż ma ich przybywać, ale problemem jest właśnie dostępność właściwych lokalizacji. Autonomiczne maszyny mogą pomóc rozwiązać tę kwestię.

W ramach pilotażu w Polsce uruchomiono już dziewięć wspomnianych maszyn (w Krakowie i Gdańsku). Pod koniec maja zostały oddane do użytku trzy maszyny we Florencji, a w Londynie testy przeprowadzane są na dwóch automatach. Jeszcze w czerwcu wystartować mają testy w okolicach francuskiego Lille.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies