Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik wprowadza cashback. To najlepszy dowód, że usługa wypromowana przez organizacje kartowe ma szansę się przyjąć

Z wypłat gotówki przy okazji płatności smartfonem za zakupy w pierwszych sklepach będzie można korzystać prawdopodobnie już we wrześniu

Cashback pewnie nigdy nie będzie w stanie zastąpić bankomatów. A przynajmniej na razie jest do tego bardzo daleko. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w I kw. bieżącego roku z wypłaty gotówki ze sklepowej kasy przy okazji płatności kartą za zakupy skorzystaliście 2,3 mln razy. W tym samym czasie do bankomatów podchodziliście prawie 175 mln razy.

Przeczytajcie także: Tak wygląda mPOS aplikacyjny od Blika

Trzeba jednak dodać, że liczba wypłat z bankomatów zaczyna spadać, podczas gdy liczba transakcji typu cashback szybko rośnie, bo jeszcze w I kw. ubiegłego roku było ich 1,5 mln a w 2014 r. - tylko 0,9 mln. Niewątpliwie na wzrost popularności tej usługi wpływ mają działania organizacji płatniczych, szczególnie MasterCarda, który od dwóch lat mocno promuje cashback pod nazwą "Płać kartą i wypłacaj" a ostatnio zwiększył limit pojedynczej wypłaty z 300 do 500 zł.

Tymczasem potencjał w cashbacku dostrzegł operator Blika. W biurze prasowym Polskiego Standardu Płatności dowiedziałem się, że spółka jest zainteresowana zaoferowaniem tej usługi użytkownikom Blika a od strony technologicznej jest już na to gotowa. Start cashbacku ma być uzależniony od banków oraz operatorów terminali, którzy muszą przeprowadzić odpowiednie prace aktualizacyjne w swoich systemach informatycznych.

Przeczytajcie także: Blik rośnie głównie w bankomatach i internecie

Z tego co udało mi się dowiedzieć, cztery banki są już przygotowane na cashback Blikiem. Są to: Alior, Getin, BZ WBK i Millennium. Ten ostatni wprowadził już nawet odpowiednią pozycję do swojej tabeli opłat i prowizji. Wypłata gotówki z rachunku osobistego będzie bezpłatna a z rachunku karty kredytowej będzie kosztować 5 zł, niezależnie od kwoty transakcji.

Nieoficjalnie wiem także, że operatorem terminali, który ma szansę jako pierwszy wprowadzić nową usługę, jest First Data Polska, właściciel marki PolCard. Spółka pozyskała nowego klienta – sieć sklepów Żabka. I to prawdopodobnie w placówkach tej firmy już od września będziecie mogli dokonywać wypłat gotówki przy okazji płatności Blikiem za zakupy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies