Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik rośnie w bankomatach i internecie. Stagnacja w terminalach. Nowe dane NBP

W I kw. bieżącego roku użytkownicy Blika wykonali nim ponad 750 tys. transakcji

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą statystyki na temat systemów płatniczych w I kw. 2016 r. Znalazły się tam także dane dotyczące Blika. Wynika z nich, że w marcu miał on 1,7 mln użytkowników, co oznacza wzrost w porównaniu z grudniem o ponad 21 proc. Wtedy było ich 1,4 mln. Nieznacznie rośnie także liczba miejsc, w których można z tego rozwiązania korzystać. Obecnie jest to ponad 141 tys. stacjonarnych sklepów i punktów usługowych, 30 tys. sklepów internetowych oraz niemal 15 tys. bankomatów.

Przeczytajcie także: Wdrożenie HCE w Millennium przesunięte

Rosnąca liczba użytkowników oraz gęstniejąca sieć akceptacji przyczynia się do wzrostu transakcyjności. I tak w okresie od stycznia do marca Blikiem wykonano 752 tys. transakcji o łącznej wartości 183 mln zł. Pod względem liczby to wzrost w stosunku do IV kw. roku ubiegłego o 22 proc. a pod względem wartości – o 15 proc. Średnio dziennie klienci wykonywali w I kw. bieżącego roku 8,3 tys. różnych operacji Blikiem. Jedna transakcja miała przeciętną wartość 243 zł.

Jeżeli wziąć pod uwagę liczbę transakcji najszybciej przybywa tych internetowych. W IV kw. 2015 r. było ich 104 tys., podczas gdy w I kw. 2016 r. już ponad 160 tys. To zatem wzrost o ok. 60 proc. Udział płatności e-commerce w całości transakcji Blikiem wzrósł do 21,3 proc. z 16,9 proc. na koniec ub. roku.

Przeczytajcie także: Będą ciekawe zmiany w Bliku

Użytkownicy Blika wciąż najczęściej korzystają z niego przy bankomacie. W okresie od stycznia do marca tego roku wykonali nim prawie 502 tys. wypłat gotówki. To też znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy wypłat było ponad 430 tys. Ale udział transakcji bankomatowych spada z niemal 70 proc. na koniec grudnia do 66,7 proc. na koniec marca.

Natomiast bardzo słabo wygląda dynamika płatności w sklepach stacjonarnych. W I kw. było ich 90 tys. Dla porównania z IV kw. ubiegłego roku zanotowano 81 tys. takich transakcji. Mała wygoda płatności Blikiem w terminalu w porównaniu z możliwościami oferowanymi przez karty bezstykowe czy technologię HCE powoduje, że klienci nie są zainteresowani dokonywaniem płatności przy pomocy kodów Blik. Jeżeli administrator systemu chciałby, aby rozwijał się on także w tym segmencie rynku, musi coś szybko wymyślić.

A na koniec warto przypomnieć, że mimo szybkiego przyrostu liczby transakcji Blikiem przy statystykach dotyczących kart płatniczych wyglądają one delikatnie mówiąc skromnie. W IV kw. ubiegłego roku odnotowano prawie 900 mln transakcji kartami.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies