Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF wpisał na listę ostrzeżeń publicznych "Bank Gospodarczy"

Na stronie internetowej podmiotu można przeczytać, że oferuje swoje usługi na ośmiu europejskich rynkach, a także, że jest nadzorowany przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wpisaniu nowego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych. Chodzi o "Bank Gospodarczy", co do którego nadzorca ma zastrzeżenia w związku z posługiwaniem się przezeń nazwą "bank".

Przeczytajcie także: W polskich miastach staną "pakomaty"

Zgodnie z prawem bankowym instytucja niebędąca bankiem nie może prowadzić działalności zarobkowej pod nazwą "bank" lub używać takiego określenia w reklamie. KNF złożył już w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Bank Gospodarczy" prowadzi działalność przez platformę "home.gospodarczyb.com". Na wspomnianej stronie można przeczytać, że jest to "bank z Polski", z którego usług korzystać mogą klienci z ośmiu europejskich krajów: Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Austrii, Holandii, Finlandii i Czech. Ma on działać w modelu B2B2C i dostarczać konsumentom rozwiązania ratalne poprzez innych sprzedawców i dostawców towarów i usług. Podmiot deklaruje, że udzielił dotychczas finansowania o wartości 1,5 mld euro i ma ponad 800 tys. aktywnych klientów. Widnieje tu również informacja, że Gospodarczy jest bankiem funkcjonującym za zgodą i pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Banki z Polski mają już 25 mln klientów mobilnych

Listę ostrzeżeń publicznych można znaleźć na stronie KNF. Trafiają na nią podmioty świadczące nielegalnie, zdaniem polskiego nadzoru, usługi finansowe. W przeszłości trafiły na listę np. Amber Gold czy Finroyal na długo przed wybuchem afer z związanych z ich działalnością.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies