Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nigeryjska szajka oszustów wyłudziła minimum 25 mln zł. Ofiary liczone są w setkach

Policja nie wyklucza, że poszkodowanych przez zorganizowaną grupę oszustów może być znacznie więcej

Policjanci z Katowic zatrzymali członków szajki zajmującej się oszustwami i wyłudzeniami w internecie. Z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy wynika, że grupa okradła blisko pół tysiąca osób, które straciły łącznie co najmniej 25 mln zł. Sprawa jest jednak rozwojowa, a pokrzywdzonych może być znacznie więcej.

Przeczytajcie także: Nowość dla firm w Pekao

Zatrzymani to obywatelki i obywatele Nigerii w wieku 25-31 lat. Śledczy wpadli na ich trop pod koniec ubiegłego roku i od tego czasu zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy obciążający członków grupy. Do zatrzymań na terenie Katowic doszło pod koniec kwietnia br. Sprawcy usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Cztery osoby tymczasowo aresztowano. Za popełnione przestępstwa zatrzymani mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Przeczytajcie także: BNP Paribas ma ofertę dla wędkarzy

Na czym polegał proceder realizowany przez grupę? Przestępcy kontaktowali się z ofiarami za pomocą m.in. mediów społecznościowych, podszywali się pod instytucje, ale też np. amerykańskich żołnierzy czy lekarzy, zdobywali zaufanie rozmówców, a następnie wyłudzali wrażliwe dane i pieniądze. Podejrzani najpierw obiecywali rozmówcom duże sumy pieniędzy, ale wyjaśniali, że ich zdobycie wiąże się np. z wcześniejszym opłaceniem podatków lub opłat administracyjnych. Mamione wizją wielkich profitów ofiary wpłacały te środki – jedna z osób przekazała oszustom 800 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies