Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany w sieci wpłatomatów w Polsce. Santander oddaje swoje maszyny

Zyskują na tym sieci niezależne, które zarządzają większością wpłatomatów w Polsce

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec I kw. 2024 r. na polskim rynku funkcjonowało 11277 wpłatomatów. To o prawie 330 urządzeń więcej w porównaniu z grudniem 2023 r. oraz o 1350 więcej w stosunku do marca ubiegłego roku. Liczba wpłatomatów rośnie nieprzerwanie od początku zbierania danych na temat tego rynku przez cashless.pl.

Przeczytajcie także: Santander zmienia obraz sieci bankomatów w Polsce

Podobnie jak w przypadku bankomatów tak i na rynku wpłatomatów największymi sieciami zarządzają firmy niezależne od banków, czyli Euronet i ITCARD. Pierwsza z nich na koniec minionego kwartału miała 3944 wpłatomatów (385 więcej niż w grudniu 2023 r.) a druga – 3580 (198 maszyn więcej niż w grudniu). Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się sieci należące do banków: PKO, Pekao, Santandera, Millennium, itd.

Przeczytajcie także: Żabka wycofuje płatności monbilne ze swojej aplikacji

Siecią, która w minionym kwartale straciła najwięcej wpłatomatów, jest ta należąca do Santandera. Jest to związane z decyzją podjętą przez tę instytucję w ubiegłym roku o przekazaniu swoich urządzeń w zarządzanie firmom zewnętrznym. O ile więc Euronet i ITCARD powiększają swoje sieci, dzieje się to w dużej mierze kosztem Santandera, który w minionym kwartale oddał 356 wpłatomatów. Stan posiadania zmniejszyły jeszcze tylko dwie instytucje, a więc Citi i Cashline. Większość pozostałych sieci ma więcej wpłatomatów niż w IV kw. 2023 r.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies