Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Okrągłe urodziny systemu Elixir. Następca Sybira ma już 30 lat

Pierwszą sesję rozliczeniową za pośrednictwem systemu Elixir przeprowadzono 18 kwietnia 1994 r.

KIR poinformował o okrągłych urodzinach swojego sztandarowego systemu rozliczeniowego Elixir. Pierwszą sesję za jego pośrednictwem przeprowadzono 18 kwietnia 1994 roku. To oznacza, że dziś Elixir obchodzi swoje 30. urodziny. Przez ten czas system przetworzył ponad 35 mld transakcji o łącznej wartości niemal 113 bln zł.

Przeczytajcie także: Karta z wizerunkiem nawiązującym do Igrzysk Olimpijskich

Instytucja przypomniała, że przed uruchomieniem systemu Elixir, rozliczenia międzybankowe były realizowane w systemie Sybir: wyłącznie w formie papierowej. Wymianę zleceń obsługiwała specjalna poczta kurierska przewożąca dokumenty w zapieczętowanych workach. Każdego dnia kurierzy pokonywali średnio 50 tys. km. Z Sibiru zrezygnowano ostatecznie w 2004 roku.

Z systemu Elixir obecnie korzystają bezpośrednio i pośrednio wszystkie banki w Polsce. W 2020 roku, po raz pierwszy w historii, Elixir w ciągu roku przetworzył ponad 2 mld transakcji (to ponad 50 przelewów na każdego mieszkańca kraju). Oczekuje się, że w tym roku Elixir przetworzy 2,23 mld transakcji. W 2023 roku wartość rozliczonych transakcji wyniosła niemal 8,5 bln zł, czyli przeszło 12 razy więcej niż planowane dochody budżetu państwa w 2024 roku.

Przeczytajcie także: Kolejne obowiązki instytucji finansowych wobec KNF

Warto też dodać, że na początku ubiegłej dekady, w czerwcu 2012 roku, uruchomiono system Express Elixir do płatności natychmiastowych. KIR chwali się, że było to drugie tego typu wdrożenie na świecie. Obecnie już niemal co piąty przelew w Polsce realizowany jest w tym systemie, a więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies