Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy natychmiastowe gonią tradycyjne. Już niemal co piąta transakcja realizowana jest w systemie Express Elixir

W ciągu minionych dziesięciu lat udział przelewów ekspresowych w transakcjach międzybankowych wzrósł z 0,1 proc. do prawie 18 proc.

KIR co miesiąc publikuje statystyki dotyczące zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. Mowa m.in. o systemie Elixir służącym do obsługi tradycyjnych przelewów międzybankowych w złotych, oraz Express Elixir, który umożliwia zlecanie przelewów natychmiastowych. Obserwując dane regularnie można przyzwyczaić się do tego, że liczba i wartość transakcji obu systematycznie rośnie. Z tym że o wiele szybciej dzieje się to w przypadku systemu do przelewów ekspresowych.

Ciekawiej wyglądają jednak publikowane przez KIR dane, jeśli spojrzy się na nie z szerszej perspektywy. Kilka dni temu spółka zaprezentowała statystyki systemów rozliczeniowych dotyczące marca bieżącego roku. Porównałem więc je z liczbą i wartością transakcji osiągniętych w marcach w kolejnych dziesięciu latach.

Przeczytajcie także: Kolejny bank udostępnia przelewy P2P Blikiem

Jak się okazuje w marcu 2015 r. w systemie Elixir zlecono 147,7 mln przelewów o wartości 360,7 mld zł. W tym samym czasie w systemie Express Elixir rozliczono jedynie 119 tys. transakcji o wartości 567 mln zł. Pod względem liczby przelewy natychmiastowe stanowiły więc wówczas jedynie 0,08 proc. transakcji międzybankowych w złotych, rozliczonych przez KIR.

Jak wspomniałem, w kolejnych latach statystyki obu rozwiązań poprawiały się, ale Express Elixir rósł o wiele szybciej. W 2018 r. miesięczna liczba transakcji przekroczyła milion a w marcu 2019 r. wynosiła już 1,8 mln. W marcu bieżącego roku przekroczyła 42 mln. W ciągu tych 10 lat liczba transakcji rozliczanych przez tradycyjny Elixir urosła "jedynie" do 195 mln. To oznacza, że obecnie przelewy natychmiastowe w całości międzybankowych transakcji w złotych, rozliczanych przez KIR, stanowią już niemal 18 proc.

Przeczytajcie także: Autopay wprowadza winiety na drogi w kolejnym kraju

Trzeba przy tym pamiętać, że w rzeczywistości klienci banków zlecają jeszcze więcej przelewów natychmiastowych, gdyż oprócz systemu Express Elixir, służy do tego konkurencyjne rozwiązanie – Blue Cash, zarządzane przez Autopay.

Jednak stwierdzenie, że przelewy ekspresowe stają się w polskiej bankowości standardem, jest ryzykowne. Pod względem wartości transakcji udział systemu Express Elixir w transakcjach międzybankowych KIR-u jest niewielki i wynosi niecałe 3 proc. Wygląda na to, że ludzie czy firmy wciąż rzadko zlecają więc przelewy natychmiastowe do regulowania stałych opłat czy należności za faktury. Duży wzrost transakcyjności Express Elixir zawdzięcza w dużej mierze rozwojowi Blika, którego użytkownicy za pośrednictwem systemu KIR-u zlecają drobne przelewy na numer telefonu odbiorcy, tzw. P2P.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies