Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PZU wprowadza technologię do ubezpieczeń upraw. Nowoczesne stacje pomiarowe i AI mają zwiększyć plony

Dzięki platformie PZU iAgro rolnicy i sadownicy mogą korzystać z precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników

PZU udostępniło rozwiązanie pomagające zapobiegać szkodom z ubezpieczeń rolnych oraz wspierające produkcję rolną, a wykorzystujące nowoczesne stacje pomiarowe i sztuczną inteligencję. Dzięki platformie PZU iAgro rolnicy i sadownicy mogą korzystać z precyzyjnego systemu monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych oraz szkodników. Pozwala on ocenić, kiedy i w jakiej ilości należy zastosować zabiegi ochronne, co w rezultacie przekłada się na zmniejszenie strat w uprawach i obniżenie kosztów produkcji wynikające z ograniczenia zbędnego użycia środków ochrony roślin.

Przeczytajcie także: PZUW wykorzysta mikroczpiy przy ubezpieczaniu krów

Wprowadzone dla klientów PZU rozwiązanie jest wynikiem współpracy ubezpieczyciela z polską firmą Agro Smart Lab, oferującą system Farm Smart. System opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych, samodzielnych stacji pomiarowych, które mierzą m.in. wilgotność powietrza oraz podłoża czy opady. Stacjom towarzyszą pułapki na szkodniki, wyposażone w aparaty fotograficzne. Każdego dnia przesyłają do systemu zdjęcia odłowionych szkodników, które są oznaczane i zliczane przez algorytm. Na bazie matematycznych modeli chorobowych, opracowanych przez naukowców i skalibrowanych do naszej szerokości geograficznej, na podstawie zebranych danych obliczane jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u roślin. Dzięki temu rolnik może z odpowiednim wyprzedzeniem wykonać odpowiednie zabiegi – zanim wystąpią objawy chorobowe. Producenci rolni będą otrzymywać alerty i aktualne informacje ze stacji meteorologicznych, które są oddalone najwyżej o 20 km. Na terenie Polski znajduje się bowiem ponad 200 stacji.

Przeczytajcie także: Ergo Hestia wchodzi w ubezpieczenia zdrowotne

Obecnie program jest prowadzony w formule pilotażowej – w 6 województwach o największej koncentracji upraw ubezpieczanych w sezonie wiosennym. Od wyników pilotażu i zainteresowania rolników uzależniony jest dalszy rozwój projektu.

Dodatkowymi korzyściami z korzystania z PZU iAgro mają być m.in. kalkulator nawozowy, dzięki któremu można obliczyć optymalne dawki nawozowe dla uprawy, co przekłada się na efektywność nawożenia, czy kalkulator emisji dwutlenku węgla. Ten drugi pozwala monitorować różnice między emisją a związaniem CO2 w ramach prowadzonej uprawy. Użytkownicy programu mają również dostęp do 7-dniowej prognozy pogody wraz z oknem oprysku, co pozwala na wykonywanie zabiegów ochronnych w optymalnych warunkach.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies