Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 831 tys. Tyle mandatów opłacono w ubiegłym roku bezgotówkowo w terminalach polskiej "drogówki"

To o ponad 100 tys. mandatów więcej w porównaniu z rokiem 2022

Z danych udostępnionych serwisowi cashless.pl przez Komendę Główną Policji wynika, że w całym 2023 r. kierowcy opłacili bezgotówkowo w terminalach posiadanych przez funkcjonariuszy "drogówki" ponad 831 tys. mandatów. To o ponad 100 tys. więcej niż w roku 2022 i 2021 oraz ponad dwa razy więcej niż w roku 2020. Wartość opłaconych w ten sposób mandatów w ub. roku przekroczyła ćwierć miliarda złotych. Średnia kwota transakcji w terminalu drogówki wyniosła zatem ok. 308 zł.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na Cashless Breakfast poświęcony sztucznej inteligencji

Przypomnę, że polska policja drogowa terminalami dysponuje od 2018 r. Wówczas z możliwości opłacenia kary za wykroczenie bezpośrednio na miejscu zdarzenia skorzystano 127 tys. razy a łączna kwota kar wyniosła wtedy 17,7 mln zł. W kolejnych latach zarówno liczba jak i wartość transakcji w urządzeniach systematycznie rosła. Średnia kwota transakcji również wzrosła z ok. 140 zł w 2018 r. do ponad 327 zł w 2022 r. Miało to związek m.in. ze wzrostem stawek mandatów. Jednak w roku ubiegłym średnia wysokość mandatu opłacanego w terminalach policji nieznacznie zmniejszyła się.

Przeczytajcie także: Barbora opuszcza polski rynek

Przypomnę, że początkowo terminale w radiowozach polskiej policji dostarczał KIR. Następnie, w wyniku wygranego przetargu, obsługę tych urządzeń przejął eService. Funkcjonariusze dostali do dyspozycji ok. 2 tys. terminali płatniczych. KIR obsługiwał wówczas także terminale w urzędach administracji publicznej. Rozliczanie transakcji realizowanych w tych maszynach przejęła firma Fiserv PolCard.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies