Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sumy gwarancyjne w OC komunikacyjnym pójdą w górę: 6,45 mln euro za szkody osobowe i 1,3 mln euro za szkody w mieniu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w którym proponuje wzrost sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym. Jak wynika z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Przeczytajcie także: Trasti zamierza się ubiegać o własną licencję w Polsce

Projektodawca zakłada podniesienie sum gwarancyjnych, czyli limitów odpowiedzialności ubezpieczyciela za zdarzenia objęte ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu. Obecnie to 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie, a 1,05 mln euro w odniesieniu do szkód majątkowych. Docelowo kwoty te mają zostać podniesione w przypadku szkód osobowych do 6,45 mln euro na zdarzenie, niezależnie od liczby poszkodowanych lub do 1,3 mln euro na jednego poszkodowanego. A w przypadku szkód w mieniu do 1,3 mln euro na zdarzenie.

Zmiany wynikają z implementacji unijnych przepisów oraz zapewnienia zgodności ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o czym mogliście przeczytać w tekście: Parlament Europejski zaktualizował dyrektywę komunikacyjną. Zapowiedziano wyższe sumy gwarancyjne w OC i lepszą ochronę poszkodowanych. Oprócz podniesienia sum gwarancyjnych w nowelizacji mają także zostać uwzględnione takie zmiany jak dostosowanie definicji "ruchu pojazdu" do tej zamieszczonej w dyrektywie czy wzmocnienie ochrony poszkodowanych w razie niewypłacalności zakładu ubezpieczeń. Szczegółowo te zmiany opisaliśmy tutaj.

Przeczytajcie także: Telematyka znów w polu zainteresowania ubezpieczycieli

Warto przypomnieć, że projekt ustawy stanowił już przedmiot uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania pod koniec 2022 r. Wtedy zakładano, że ustawa wejdzie w życie 23 grudnia 2023 r., co jest terminem transpozycji określonym w unijnej dyrektywie. Temat wrócił w październiku 2023 r., kiedy to znowu projekt został przekazany do konsultacji.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies