Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Budda namawia do inwestowania i obiecuje wielkie zyski. CSIRT KNF ostrzega: to prosty sposób na utratę pieniędzy

W tym oszustwie wykorzystywany jest tzw. deepfake, który pozwala podszywać się pod prawdziwe osoby

Zespół CSIRT KNF, zajmujący się cyberbezpieczeństwem w sieci, ostrzega przed fałszywymi inwestycjami, w których używany jest tzw. deepfake. Oszuści w procederze wykorzystują wizerunek znanego jutubera – Buddy.

Przeczytajcie także: Biedronka uruchamia internetowy sklep spożywczy

Oszustwa, w których używa się wizerunków znanych postaci, np. polityków, biznesmenów czy sportowców, nie są niczym nowym. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa od lat przestrzegają, by nie dać się nabrać, gdy obok zapewnień o szybkim i pewnym zysku pojawi się zdjęcie Roberta Lewandowskiego, Andrzeja Dudy czy Elona Muska. Niestety, wciąż pojawiają się doniesienia o osobach, które uległy tej formie phishingu i straciły pieniądze.

Przestępcy w swoim procederze poszli już krok dalej i korzystają ze zdobyczy techniki, a konkretnie algorytmów sztucznej inteligencji. Pomaga ona tworzyć fałszywe obrazy, filmy i ścieżki dźwiękowe. W efekcie odbiorca może mieć wrażenie, że ma do czynienia np. z filmem, który rzeczywiście został nagrany przez kogoś znanego.

Przeczytajcie także: Santander dołącza do tzw. węzła krajowego

Przywołany już Budda to popularny influencer, który ostatnio zasłynął m.in. za sprawą wrzucenia do puszki WOŚP 100 tys. zł. Wcześniej zorganizował loterię, podczas której rozdawał samochody. Transmisję oglądało na żywo kilkaset tysięcy osób, co okazało się rekordem polskiego YouTube’a.

Tę popularność najwyraźniej chcą też wykorzystać oszuści. Z krótkiego filmu zamieszczonego w mediach społecznościowych wynika, że Budda poleca program do automatycznego handlu, z pomocą którego można zarobić wielkie pieniądze. W rzeczywistości jednak instalacja takiego oprogramowania prowadzi do utraty wrażliwych danych, a w konsekwencji także pieniędzy.

Warto mieć na uwadze, że oszuści zapewne nie będą się ograniczać do tego jednego twórcy internetowego, w sieci będzie można trafić na szereg deepfake’ów, w których pojawią się wizerunki innych znanych postaci. A ich jakość może być bardzo wysoka, odbiorcy trudno będzie ustalić, czy to sfałszowane nagranie. Dlatego należy zachować czujność, gdy pojawia się szansa na bardzo atrakcyjne inwestowanie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, FRAUD, OSZUSTWA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies