Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już oficjalnie: w mObywatelu pojawi się funkcja zgłaszania zdarzeń drogowych

Zapowiadany w serwisie cashless.pl moduł "stluczka" ma się pojawić w niedługim horyzoncie czasowym

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka przedstawił plany rozwoju aplikacji mObywatel w 2024 r. Wśród nich pojawiała się zapowiedź wprowadzenia w niedługim horyzoncie czasowym modułu "Stłuczka", umożliwiającego wygodne sporządzenie protokołu zdarzenia drogowego. O tym, że toczą się prace nad takim rozwiązaniem, czytelnicy cashless.pl mogli przeczytać jako pierwsi już w zeszłym roku.

Przeczytajcie także: Nowy ubezpieczyciel szykuje się do startu w Polsce

Dzięki nowemu modułowi, kierowcy, po kolizji drogowej, nie będą musieli ręcznie spisywać oświadczenia uczestników zdarzenia. Zrobią to wygodnie w aplikacji, za pomocą specjalnie przygotowanego interaktywnego formularza. Część danych mogłaby się uzupełniać automatycznie, co ułatwia cały proces, ale też pomaga uniknąć błędów.

Szczegóły rozwiązania nie zostały jeszcze przedstawione, natomiast patrząc na podobną usługę funkcjonującą w Estonii, można mieć nadzieję, że jej wprowadzenie nie tylko zwiększy wygodę kierowców, lecz także może się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Za pośrednictwem narzędzia obsługiwanego przez tamtejszy odpowiednik Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kolizje i wypadki mogą zgłaszać klienci wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku estońskim, a informacje o szkodzie przekazywane są do odpowiednich towarzystw. Dzięki temu zaś, że zgłoszenia dokonywane są z konkretnych lokalizacji, zagregowane dane są wykorzystane w dążeniu do zmniejszenia liczby wypadków, np. poprzez zmiany w organizacji ruchu, przebudowę infrastruktury czy chociażby informowanie kierowców o zwiększonym ryzyku.

Przeczytajcie także: Wciąż problemy z akceptacją mDowodu w niektórych bankach

Wracając zaś do przestawionych przez ministra kierunków rozwoju aplikacji mObywatel – warto wspomnieć także o pracach nad wprowadzeniem modułu dla przedsiębiorców "Moja firma", gdzie będzie można gromadzić dane dotyczące działalności gospodarczej. Na tapecie jest także rozwój e-doręczeń, funkcje dotyczące zarządzania dowodem osobistym oraz wprowadzenie do aplikacji kolejnych dokumentów, m.in. legitymacji honorowego dawcy krwi.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies