Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unia chce lepiej zwalczać pranie brudnych pieniędzy. Pojawi się nowy limit płatności gotówką

Górny limit dla jednej transakcji gotówkowej wyniesie 10 tys. euro. W Polsce póki co obowiązuje niższy, który wynosi 15 tys. zł

Unijni negocjatorzy doszli do porozumienia w kwestii przepisów wprowadzających limity płatności gotówką na terenie UE. Jeśli wejdą w życie, podczas jednorazowej transakcji będzie można zapłacić w ten sposób do 10 tys. euro (przy dzisiejszym kursie jest to ponad 43 tys. zł).

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już ponad 45 mln kart

Nowe przepisy to element regulacji zwalczających proceder prania brudnych pieniędzy. Aby mogły one wejść w życie, potrzebne będzie nie tylko porozumienie urzędników – zmiany muszą zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz Radę UE, czyli szefów rządów lub głowy państw członkowskich.

Obecnie w UE nie ma ujednoliconego górnego limitu płatności gotówkowych. W jednych krajach takie ograniczenia w ogóle nie funkcjonują (przykładem Austria), w innych zostało to unormowane na różnych poziomach. W Polsce obowiązuje limit 15 tys. zł dla transakcji między przedsiębiorcami, ale ograniczenie to nie dotyczy konsumentów. Jeszcze kilka kwartałów temu wydawało się, że ulegnie to zmianie, w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że limit dla firm zostanie obniżony, a podobne ograniczenie zacznie też obowiązywać osoby prywatne, ale ostatecznie wycofano się z tego pomysłu.

Jak nowe przepisy będą się miały do tych lokalnych? Z unijnych dokumentów wynika, że jeśli limit jest niższy niż wspomniane 10 tys. euro (czyli jak ma to miejsce u nas), to nadal będzie on obowiązywał.

Przeczytajcie także: Credit Agricole udziałowcem Worldline

Warto dodać, że nowe przepisy nie dotyczą wyłącznie płatności gotówkowych. Większej kontroli mają podlegać biznes kryptowalutowy czy obrót towarami luksusowymi, w tym metalami szlachetnymi, jachtami, prywatnymi samolotami czy drogimi samochodami. Pod lupę trafią też transakcje związane z transferami piłkarzy. Większe uprawnienia kontrolne powinny uzyskać instytucje odpowiedzialne za zwalczanie prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies