Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO, Millennium i mBank mają najwięcej klientów płacących Blikiem zbliżeniowo

W okresie lipiec-wrzesień 2023 r. klienci największych instytucji zapłacili tzw. Blikiem C blisko 34 mln razy

Klienci pięciu polskich banków w III kw. 2023 roku z wykorzystaniem Blika C (zbliżeniowego) wykonali blisko 34 mln transakcji. Liderem zestawienia pozostaje największy rodzimy bank, czyli PKO BP z wynikiem niespełna 13 mln transakcji. To o ponad 1,4 mln operacji więcej niż w kwartale poprzedzającym.

Przeczytajcie także: Compensa i Wiener na drodze do fuzji

Dane na temat płatności zbliżeniowych Blikiem udostępniły nam także Millennium (zanotował wynik lepszy o ok. 1 mln operacji względem poprzedniego okresu), mBank oraz Santander. Dwie ostatnie instytucje zrobiły to po raz pierwszy, stąd brak porównania z kwartałem wcześniej. Tym razem danych nie udostępnił za to Alior (w tabeli poniżej prezentujemy więc statystyki archiwalne) oraz ostatni z banków oferujących Blika C, czyli ING.

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, podawał niedawno, że w III kw. z pomocą tego rozwiązania zapłacono zbliżeniowo 37 mln razy. Na tej podstawie można więc wywnioskować, że ING zanotował ok. 3 mln płatności Blikiem C. Warto jednocześnie przypomnieć, że wszystkich operacji Blikiem w terminalach było w tym okresie ponad 100 mln. Jak informował serwis cashless.pl, banki działające na polskim rynku na koniec III kw. miały 14,9 mln aktywnych użytkowników Blika.

Przeczytajcie także: mBank wprowadza nowy sposób aktywacji aplikacji mobilnej

Zbliżeniowy Blik umożliwia płatność smartfonem bezstykowo – na podobnej zasadzie jak odbywa się to w przypadku karty czy cyfrowego portfela umożliwiającego płatność telefonem albo zegarkiem. Z rozwiązania mogą korzystać klienci wspomnianych banków posiadający smartfon z systemem Android oraz komunikacją zbliżeniową (NFC). Aby używać tego narzędzia, nie jest potrzebna karta – wystarczy aplikacja banku zainstalowana na smartfonie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies