Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba rachunków klientów indywidualnych, prowadzonych przez banki z Polski, po raz pierwszy przekroczyła 50 mln

W ciągu I poł. bieżącego roku liczba kont prowadzonych przez banki nad Wisłą zwiększyła się o 2,2 mln

Narodowy Bank Polski opublikował raport z oceną funkcjonowania systemu płatniczego w I poł. bieżącego roku. Większość zawartych tam danych czytelnikom cashless.pl może być znana, bo pisaliśmy o nich np. przy okazji publikacji przez bank centralny statystyk dotyczących kart płatniczych. Na jedną informację warto jednak zwrócić szczególną uwagę. A chodzi o liczbę rachunków bieżących prowadzonych przez banki z Polski dla klientów indywidualnych.

Przeczytajcie także: Już 99 na 100 płatności w sklepach odbywa się zbliżeniowo

Jak wynika z danych NBP, na koniec czerwca banki z Polski prowadziły 50,1 mln rachunków bieżących dla klientów indywidualnych. To o ok. 2,2 mln więcej niż na koniec 2022 r. oraz o ok. 4 mln więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Co ciekawe jest to także pierwszy raz w historii, gdy liczba takich rachunków przekroczyła 50 mln.

Jednocześnie bank centralny podaje, że zmniejszyła się średnia liczba transakcji realizowanych za pośrednictwem pojedynczego konta. W I poł. bieżącego roku wskaźnik ten wynosił 151,8, podczas gdy w poprzednim okresie było to 153,6. NBP zauważył, że był to pierwszy spadek średniej transakcyjności od 3 lat.

Przeczytajcie także: Na rynek kart płatniczych powróciły rekordy

Dane zaprezentowane właśnie przez NBP różnią się znacznie od tych, zbieranych cyklicznie przez cashless.pl. Przypomnę, że wedle nich na koniec czerwca banki prowadziły 37,7 mln rachunków. Z tym że dane te nie obejmują niektórych instytucji, np. banków spółdzielczych z grupy BPS, oraz dotyczą wyłącznie rachunków osobistych prowadzonych w złotych. Nie zawierają więc informacji o kontach walutowych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies