Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: gotówki znów przybywa. W ciągu kwartału jej wartość wzrosła o prawie 9 mld zł

We wrześniu 2023 roku w obiegu było 376,6 mld zł w gotówce

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące wartości gotówki, będącej w obiegu na koniec września br. Wynika z nich, że wyemitowane banknoty i monety łącznie miały wówczas wartość przeszło 376,6 mld zł. To o blisko 9 mld zł więcej niż w kwartale poprzedzającym i o ponad 3,3 mld zł więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Przeczytajcie także: Akcje Zalando i Adidasa już w aplikacji Revoluta

W ostatnich latach rynek był zalewany gotówką, na co wpływ miały m.in. pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę oraz bardzo wysoka inflacja. Na koniec 2019 roku w obiegu było niespełna 238,5 mld zł. Rekord padł w I kw. 2022 roku, gdy w obiegu było aż 389,4 mld zł. Później przez kolejny rok wartość gotówki zmniejszała się do 363,5 mld zł w I kw. 2023 r. Od tego czasu wartość banknotów i monet w obiegu znowu rośnie.

Najczęściej spotykanym banknotem na rynku pozostaje ten o nominale 100 zł. Na koniec września br. do dyspozycji mieszkańców Polski było 1507,6 mln "setek". Dla porównania: na koniec czerwca było ich 1505,3 mln. Zdecydowanie bardziej wzrosła liczba banknotów o nominale 200 zł: o ile na koniec II kw. było ich 804,7 mln, o tyle III kw. zakończył się z wynikiem 836,2 mln sztuk "dwusetek". W tym samym czasie liczba "pięćsetek" wzrosła z 70,2 mln do 74 mln.

Przeczytajcie także: Unia Europejska "uwolni" dane z urządzeń IoT

W minionych miesiącach wzrosła też dostępność banknotów o mniejszym nominale. "Pięćdziesiątek" na koniec III kw. było 202,4 mln sztuk (na koniec czerwca było ich 197,5 mln sztuk). Liczba "dwudziestek" wzrosła w tym czasie ze 154 mln sztuk do 156 mln sztuk, a w przypadku banknotu dziesięciozłotowego nastąpił wzrost z 209,5 do 211,2 mln sztuk.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies