Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Karta ZTM za 14 zł? Uwaga! W tej "promocji" można stracić pieniądze

Oszukiwany skuszony niską ceną karty jest nakłaniany do podania wrażliwych danych, wykorzystywanych potem przez przestępców

Specjaliści CSIRT KNF (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w polskim sektorze finansowym) ostrzegają przed fałszywymi promocjami, na które można trafić w serwisie Facebook. Tym razem przestępcy obiecują dużą zniżkę przy zakupie Warszawskiej Karty Miejskiej wydawanej przez stołeczny Zarządu Transportu Miejskiego.

Przeczytajcie także: TransactionLink pozyskał 5 mln euro na rozwój

Oszuści przyciągają uwagę potencjalnych ofiar niską ceną karty: zamiast za ponad 800 zł, można ją mieć za 14 zł. Aby skorzystać z "promocji", należy wypełnić ankietę i podać wrażliwe dane. Ofiary przestępstwa są nakłaniane do pośpiechu z uwagi na ograniczoną liczbę kart, do działania mogą ich też przekonać dotyczące akcji, pozytywne (ale fałszywe), komentarze w mediach społecznościowych.

Przeczytajcie także: Nowa aplikacja Revoluta już dostępna

Następnie potencjalna ofiara informowana jest, że wygrała kartę ZTM. Aby ją odebrać, należy przejść do strony dostawy, wypełnić formularz i zapłacić wspomniane 14 zł. W rzeczywistości formatka płatności służy jednak do wyłudzania danych kart płatniczych.

Proceder ten może być stosowany nie tylko na Facebooku, a przestępcy mogą też polować na portfele pasażerów z innych miast. Dlatego warto zachować czujność w przypadku wszystkich promocji oferowanych w sieci – zwłaszcza, gdy są bardzo atrakcyjne.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies