Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple Pay na celowniku w USA. Wydawcy kart spotkają się w sądzie z potentatem technologicznym

Korporacji z Cupertino zarzuca się, że stosuje praktyki monopolistyczne w zakresie dostępu do modułu NFC w swoich urządzeniach

Apple czeka na rynku amerykańskim batalia sądowa dotycząca praktyk monopolistycznych, o czym donosi Agencja Reutera. Korporacja z Cupertino będzie się mierzyć z pozwem złożonym przez kilku wydawców kart: GreenState Credit Union, Affinity Credit Union i Consumers Credit Union.

Przeczytajcie także: Allegro planuje start na czterech nowych rynkach

Technologiczny potentat z Doliny Krzemowej wystąpił o oddalenie pozwu zbiorowego, ale wniosek został odrzucony. W efekcie strony powinny się spotkać w sali sądowej pod koniec bieżacego roku.

Spór dotyczy Apple Pay, czyli cyfrowej usługi płatności oferowanej przez amerykańskiego producenta sprzętu i oprogramowania. To jedyny portfel cyfrowy, który może być używany na urządzeniach mobilnych z logo nadgryzionego jabłka – pozostałe firmy nie mają dostępu do modułu NFC, który jest niezbędny w płatnościach zbliżeniowych. Inaczej wygląda to w przypadku sprzętu z Androidem, na którym zadziała Google Pay, ale też np. Samsung Pay (o ile w danym kraju ta usługa została udostępniona).

Przeczytajcie także: Zmiany w SkyCash. Jarosław Mazek odszedł z zarządu

Podmioty stojące za pozwem przekonują, że Apple nadużywa swojej pozycji i pobiera od partnerów z rynku finansowego zbyt wysokie opłaty wynikające z używania Apple Pay przez klientów. Firmy argumentują, że gdyby korporacja miała konkurencję, musiałaby obniżać ceny i np. wprowadzać innowacje, na czym skorzystaliby klienci. Apple odpowiada na te zarzuty w prosty sposób: klienci nadal mogą korzystać z gotówki czy kart płatniczych, więc nie może być mowy o monopolu.

Warto przypomnieć, że problem dostępu do NFC w przypadku sprzętu Apple nie jest podnoszony wyłącznie w USA. Od kilku lat sprawie przyglądają się urzędnicy w Australii, ale też Komisja Europejska. Przeszło rok temu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Bruksela poinformowała firmę, iż ta nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku płatności mobilnych. Kilka miesięcy temu z KE napłynęły informacje o dalszym zbieraniu materiałów w tej sprawie przez unijnych urzędników. Może to oznaczać, że Komisja chce mieć naprawdę silne argumenty w ostatecznym starciu z amerykańską korporacją.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies