Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING wprowadza nowe konto. Za Future z kartą trzeba będzie zapłacić nawet 30 zł miesięcznie, ale część z tej kwoty bank przekaże dalej

10 zł z opłaty za prowadzenie każdego rachunku Future ING przekaże na rzecz jednego z wybranych projektów związanych z ochroną środowiska naturalnego

O tym, że ING pracuje nad ofertą nowych rachunków osobistych, w serwisie cashless.pl pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Wówczas na pytanie o cechy nowych kont, wśród których oprócz Future znalazły się także Green i Planet, bank nie chciał szerzej odpowiedzieć. Dziś opublikował komunikat o wprowadzeniu do oferty pierwszego z nich, czyli Future.

Przeczytajcie także: ING opowiedział, jak zmieniać się będą aplikacje bankowe

Z informacji prasowej ING wynika, że za nowe konto trzeba będzie płacić 20 zł miesięcznie. Ale 10 zł od każdej takiej opłaty przekazane zostanie na jeden z wybranych celów związanych z ochroną środowiska naturalnego. ING współpracuje z trzema organizacjami, fundacjami: Dziedzictwo Przyrodnicze, Kwietną oraz Grunt Od Nowa. Klienci na stronie internetowej banku mogą zapoznać się z realizowanymi przez te instytucje projektami i zdecydować, na rzecz której z nich ING ma przekazywać co miesiąc pieniądze.

Śląski podaje, że konto Future można założyć jako wspólne np. z małżonkiem, powiązać z rachunkiem oszczędnościowym Smart Saver czy Otwartym Kontem Oszczędnościowym. Oprócz opłaty za sam rachunek należy się też liczyć z płatnością za kartę, w wysokości 10 zł miesięcznie. Można jej jednak uniknąć, jeśli wykona się transakcje bezgotówkowe na min. 300 zł. Karty plastikowej nie trzeba zamawiać – można wyrobić sobie wirtualną i dodać ją do portfeli cyfrowych takich jak Apple Pay czy Google Pay. Ale samo to nie zwalnia z miesięcznej opłaty – wciąż w tym celu trzeba wykonać transakcje.

Przeczytajcie także: ING wprowadzi do oferty nowe rachunki osobiste

A jeśli chodzi o inne opłaty należy wspomnieć, że w ramach abonamentu za rachunek dostępne są bezpłatnie wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i obszarze SEPA, przelewy online, wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach oraz jeden przelew miesięcznie realizowany w placówce (każdy kolejny to 9 zł).

ING na razie nie podał, czym charakteryzować się będą pozostałe rachunki, o których pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku, a więc Green i Planet.

Okiem redaktora

Za każdym razem, gdy instytucje i firmy wprowadzają do oferty produkt czy usługę w ramach strategii zmniejszenia swojego wpływu na środowisko naturalne, zapala mi się ostrzegawcza lampka, czy aby nie jest to kolejne działanie z kategorii pozorowanych (tzw. greenwashing). Koronnym przykładem jest wprowadzenie kilka lat temu przez producenta chemii gospodarczej szamponu w butelce z plastiku wyłowionego z oceanu. Wszystko pięknie, tylko w czasie, gdy kilka procent produkcji firmy było pakowanych w pseudoekologiczne butelki, kilka czy kilkanaście razy więcej trafiało do zwykłych, z których duża część lądowała w morzach. A do tego klienci musieli jeszcze za to wszystko dodatkowo zapłacić, bo oczywiście szampon w butelce "ekologicznej" był droższy od tego w tradycyjnej. Czyli producent sprzedawał szampon, zarabiał na tym w skali globu miliardy, a za posprzątanie pozostawionego przez niego syfu zapłacić musieli klienci, którzy już wcześniej i tak raz za ten syf zapłacili.

Rachunek Future od ING może działaniem pozorowanym nie jest, bo, jak czytam na stronie banku, fundacje na rzecz których przekazywane będą pieniądze z opłat za prowadzenie kont, rozwiązują rzeczywiste problemy. Nie zmienia to jednak tego, że proponowana konstrukcja produktu pokazuje wprost, że jakieś swoje cele wynikające ze strategii zrównoważonego rozwoju, bank pokrywa nie z własnych pieniędzy, zmniejszając w ten sposób wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy, tylko bezpośrednio z kieszeni swoich klientów.

Jacek Uryniuk
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies