Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koniec feralnego systemu na Śląsku i Zagłębiu. ŚKUP zakończy żywot 28 września bieżącego roku

Awaryjny i niefunkcjonalny system ŚKUP zostanie zastąpiony przez nowe rozwiązanie pod nazwą Transport GZM. Co ciekawe, zostało ono zbudowane przez Asseco, czyli tę samą firmę, która wcześniej wdrożyła feralny ŚKUP

Mieszkańcy Śląska i Zagłębia zapewne nie uznają tego dnia za szczególnie smutny. Od 28 września bieżącego roku nie będzie można już kupować biletów w ramach systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych. ŚKUP był dotąd podstawowym sposobem zakupu biletów długookresowych na przejazdy komunikacją publiczną na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przeczytajcie także: Santander kończy pilotaż nowej aplikacji

Dane z systemu ŚKUP zostaną przeniesione do nowego rozwiązania określanego mianem Transport GZM. Pasażerowie mogą z niego korzystać za pośrednictwem portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej na smartfony pod taką samą nazwą. Pierwsi użytkownicy uzyskali do nich dostęp 7 sierpnia bieżącego roku. Aplikacja pozwala m.in. na zakup biletów jednorazowych czy długookresowych, przy wykorzystaniu kontrowersyjnych w pewnym sensie kodów QR. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście Nowa aplikacja do zakupu biletów dla podróżujących po Metropolii GZM. Zastąpi system ŚKUP.

– Mimo pewnych obaw ze stosowaniem kodów QR okazało się, że aplikacja odniosła sukces. Sprzedaż biletów wzrosła, bijemy rekordy sprzedaży. Cieszę się, że mimo tych obaw wszystko idzie w dobrym kierunku. Z końcem września wyłączamy system ŚKUP. Uruchamiamy w pełni działający nowy system Transport GZM – powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Przeczytajcie także: Czy w aplikacji mObywatel znajdzie się przepis na bigos?

Dane ze ŚKUP, w tym informacje o wpłaconych i niewykorzystanych pieniądzach, zostaną przeniesione do Transport GZM. W przypadku osób, które założą konto w nowym systemie wcześniej, cały proces powinien odbyć się automatycznie. Pozostałe osoby będą mogły założyć konto w systemie Transport GZM w dowolnym momencie po zamknięciu ŚKUP i przenieść swoje dane. Dotychczasowe karty ŚKUP będą mogły być nadal używane, jednak tylko jako identyfikator w trakcie kontroli biletów. Nowych nie można już zamawiać od wczoraj.

Co ciekawe system Transport GZM został zbudowany przez tę samą firmę, która wcześniej wdrożyła rozwiązanie ŚKUP. Mowa o spółce Asseco, która przetarg na realizację projektu wygrała w 2011 r. w konsorcjum z BRE (obecnie mBank). Pierwsze elementy ŚKUP, którego realizacja kosztowała prawie 200 mln zł, zostały uruchomione w 2012 r. Już w momencie wdrożenia system był przestarzały i krytykowany przez ekspertów oraz mieszkańców za awaryjność oraz niedostateczną funkcjonalność. Chodzi na przykład o to, że konta nie można było aktywować na odległość. Trzeba było udawać się do jednego ze stacjonarnych punktów obsługi klientów. Za zbudowanie systemu Transport GZM Asseco dostanie 122,8 mln zł.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies