Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już co dziesiąta transakcja w bankomacie w Polsce realizowana jest Blikiem

W ciągu dwóch ostatnich lat udział Blika w transakcjach bankomatowych niemal się podwoił

Z danych udostępnionych serwisowi cashless.pl przez operatora systemu Blik wynika, że w I kw. bieżącego roku użytkownicy tego systemu wypłacali za jego pomocą gotówkę z bankomatów 11,9 mln razy. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie ze statystykami Narodowego Banku Polskiego bankomaty obsłużyły w tym okresie łącznie 119 mln wypłat, Blik odpowiadał już za co dziesiątą z nich.

Przeczytajcie także: Jan Ziomek z KNF przechodzi do sektora prywatnego

Jak wynika z powyższych danych, większość transakcji gotówkowych w bankomatach realizowana jest kartami bankowymi. Niemniej interesujące jest to, że udział Blika w takich operacjach szybko rośnie i tylko w ciągu ostatnich dwóch lat podwoił się. Dla porównania w I kw. 2021 r. wynosił 6 proc.

Rozwiązanie dostarczane przez Polski Standard Płatności pozwala także na realizację depozytów gotówkowych we wpłatomatach. W tym wypadku udział Blika we wszystkich transakcjach jest dużo mniejszy, co wynikać może m.in. z tego, że taką usługę udostępnia mała liczba banków. Z najnowszego raportu cashless.pl na ten temat wynika, że wpłaty gotówki Blikiem można realizować na rachunki prowadzone przez siedem instytucji. Szczegóły w tekście Z jakich funkcji Blika skorzystacie w Waszym banku? Najszerszy wachlarz usług mają ING, Millennium i PKO.

Przeczytajcie także: Uniqa wprowadza minicasco

Choć w początkowym okresie rozwoju klienci banków korzystali z Blika przede wszystkim do wypłat gotówki z bankomatów, to później stał się przede wszystkim narzędziem do płatności w internecie. Obecnie udział transakcji online we wszystkich operacjach realizowanych przez Blika zmniejsza się, ale stanowi ponad 50 proc. Transakcje gotówkowe w bankomatach i wpłatomatach stanowią 3,5 proc. (dane za I kw. 2023 r.). Więcej na ten temat w tekście Już tylko połowa transakcji Blikiem to płatności online. Rośnie udział przelewów na numer telefonu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies