Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aż 12 nowych MIP-ów w rejestrze KNF. Wśród nich usługi dla najemców i właścicieli mieszkań

Status małej instytucji płatniczej posiadają obecnie 192 podmioty

Komisja Nadzoru Finansowego pod koniec sierpnia wpisała kolejne firmy do rejestru małych instytucji płatniczych. Zestawienie powiększono o 12 spółek i w efekcie status MIP posiadają obecnie 192 podmioty. Wpisów było znacznie więcej, ale część firm wykreślono już z listy.

Przeczytajcie także: Visa Mobile w siódmej bramce płatniczej

Do rejestru dodano m.in. spółkę Flatte Management, działającą na rynku wynajmu mieszkań. Firma wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że tworzy usługi zarówno dla właścicieli, jak i najemców lokali. Tym pierwszym oferuje pomoc w zakresie przygotowania mieszkania, szukania i weryfikacji najemców, ale też napraw i płatności. Z kolei najemcom podmiot oferuje pomoc w zakresie poszukiwań lokalu, dopełniania formalności czy obsługi mieszkania.

W rejestrze pojawiły się też trzy spółki zarejestrowane pod tym samym adresem w Krakowie: Intax Credit, Intax Net oraz Intax Red. Wywodząca się ze stolicy Małopolski grupa Intax zajmuje się m.in. prowadzeniem punktów opłat. Firma świadczy też usługi przekazów pieniężnych (za pośrednictwem Western Union), pośrednictwa w leasingu czy kredytach.

Przeczytajcie także: Revolut zmieni wygląd aplikacji

Grupę nowych podmiotów na liście KNF uzupełniają łódzka spółka Kanetech, poznańskie Polinpay i Luopay, warszawskie Bielik Vault oraz Moneterum, wrocławskie Abcash oraz Kapro Invest, a także zarejestrowana w Rzeszowie spółka API World.

Mała instytucja płatnicza to rodzaj podmiotu, który pojawił się w polskich przepisach kilka lat temu. O taki status mogą się ubiegać firmy zainteresowane wprowadzeniem na rynek usług finansowych. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP niż zdobyć licencję krajowej instytucji płatniczej, to nie można zapominać o ograniczeniach: MIP-y nie mogą działać poza Polską czy oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Wkrótce zasady działania małych instytucji płatniczych zmienią się. Więcej na ten temat w tekście "Warzywniak" przyjęty. Zobaczcie, co zmieni w sytuacji banków i fintechów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies