Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekord na polskim rynku. Banki mają wydanych prawie 44,8 mln kart

W ciągu I kw. bieżącego roku na rynku przybyło ok. 300 tys. nowych kart

Narodowy Bank Polski opublikował właśnie nowe statystyki dotyczące rynku kart płatniczych w naszym kraju. Dotyczą one I kw. 2023 r. Szczególnie interesujące są dane dotyczące liczby kart wydanych przez banki. Okazuje się, że na koniec marca było ich prawie 44,8 mln, co oznacza wzrost w porównaniu z grudniem ub. roku o ok. 300 tys. i o ok. 1,2 mln w porównaniu z marcem 2022 r. Jest to też wynik rekordowy, nigdy wcześniej na naszym rynku nie było tyle kart.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba wpłatomatów w Polsce

Podobnie jak w poprzednich okresach, dominującym rodzajem karty w Polsce pozostaje debetówka. Na koniec marca kart takich mieliśmy w portfelach ok. 37,7 mln sztuk. Wciąż spada, choć już nie tak szybko jak w przeszłości, liczba kart kredytowych. W czerwcu było ich 4,91 mln, kilka tysięcy mniej niż kwartał wcześniej.

Mniej optymistycznie jest zaś, jeśli popatrzymy na statystyki transakcyjne. Ogółem liczba transakcji kartami zmniejszyła się z 2,34 mld w IV kw. 2022 r. do 2,24 mld w I kw. bieżącego roku. Ale w porównaniu do I kw. 2022 r., gdy transakcji było 1,98, widać znaczący wzrost. Podobnie jeśli chodzi o wartość transakcji, która wyniosła 268,2 mld zł i spadła z 288 mld zł w IV kw. 2022 r., ale wzrosła z 243,5 mld zł w I kw. przed rokiem.

Oczywiście należy w tym wypadku zwrócić uwagę na czynnik sezonowości, który mógł mieć wpływ na takie wyniki. Końcówka roku, stojąca pod znakiem świątecznych zakupów, często jest lepsza w płatnościach od jego początku.

Przeczytajcie także: mBank umożliwił wydawanie wszystkich kart bez konieczności zamawiania plastiku

Od dłuższego już czasu płatności kartami dominują nad transakcjami gotówkowymi zarówno pod względem liczby, jak i wartości. I kw. 2023 r. tylko pogłębił ten trend. W okresie styczeń-marzec 2023 r. transakcji gotówkowych było 121,4 mln o łącznej wartości 114,8 mld zł. W tym samym czasie płatności odnotowano 2,119 mld na kwotę 153,4 mld zł. Udział transakcji bezgotówkowych w liczbie wszystkich, wzrósł kwartał do kwartału o 0,2 pkt. proc., do 94,6 proc., a w wartości – do 57,2 proc. z 56,8 proc. kwartał wcześniej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies