Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dwa kolejne banki chcą wprowadzić konta mieszkaniowe. Dotychczas założono niewiele ponad 830 takich rachunków

Konta mieszkaniowe umożliwiają otrzymanie premii w wysokości nawet 15 proc. od oszczędzonych kwot

Resort rozwoju przedstawił statystyki dotyczące kont mieszkaniowych oferowanych w ramach programu Pierwsze mieszkanie. Nie są one imponujące, bo dotychczas założono zaledwie 834 takie rachunki. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że rozwiązanie to proponują jak na razie tylko dwa banki, a więc Pekao i Alior. Łączna kwota zgromadzona dotąd na kontach mieszkaniowych przekracza 1,5 mln zł.

Przeczytajcie także: Pekao jako pierwszy bank wprowadza konta mieszkaniowe

Resort podał też, że wkrótce konta mieszkaniowe będą dostępne w czterech instytucjach. Kolejny bank jest na etapie zatwierdzania umowy w tej sprawie a czwarty – na etapie uzgadniania warunków kontraktu.

Przypomnę, że konta mieszkaniowe zostały wprowadzone w ramach nowego programu dotyczącego zakupu pierwszego mieszkania. Rachunek można założyć na osobę w wieku 13-45 lat, która nie posiada własnej nieruchomości. Oszczędności gromadzone na koncie można przeznaczyć na zakup mieszkania lub wkład własny do kredytu hipotecznego.

Przeczytajcie także: Raport Pekao na temat cyberbezpieczeństwa

Najważniejszą cechą konta mieszkaniowego jest możliwość otrzymania specjalnej premii. Może ona wynosić nawet 15 proc. rocznie. Jej konkretna wysokość wyliczana będzie i ogłaszana corocznie przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie uzależniona od stopy inflacji lub wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkania. Pod uwagę będzie brana wyższa wartość z tych dwóch, z tym że minimalna wysokość premii wynosić będzie 1 proc. a maksymalna – 15 proc. rocznie. Standardowo od zysków z oszczędności na koncie mieszkaniowym nie jest naliczany podatek dochodowy.

Konto mieszkaniowe może być prowadzone minimalnie 3 i maksymalnie 10 lat. Wpłaty, których musi być przynajmniej 11 rocznie, powinny wynosić od 500 zł do 2 tys. zł miesięcznie. Jeśli środki zgromadzone na koncie mieszkaniowym zostaną przeznaczone na inny cel niż przewidziany w programie Pierwsze mieszkanie, bank odprowadzi zaległy podatek dochodowy, a premia nie zostanie wypłacona.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies