Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przez internet będzie można załatwić od "A" do "Z" 50 najważniejszych urzędowych spraw   

12 miesięcy - tyle czasu dają sobie resorty pracujące nad programem "Od papierowej do cyfrowej Polski", aby zapoczątkować rewolucję w polskiej administracji

Zapoczątkować, bo elektroniczna wersja usług administracji będzie wdrażana etapami. W Cashless wielokrotnie, np. tutaj, pisaliśmy już o tych planach rządu. Przypomnę więc tylko krótko, że program roboczo nazywany wcześniej cashless/paperless przewiduje m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego i wdrożenie nowego sposobu weryfikacji tożsamości elektronicznej.

Przeczytajcie także: Wniosek o "becikowe" też złożycie przez bank

Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska zadeklarowała, że najpóźniej za dwanaście miesięcy będziecie mogli załatwić przez internet 50 najważniejszych urzędowych spraw, czyli np. zarejestrować samochód, zameldować się czy wyrobić sobie dowód osobisty. Wszystko od złożenia wniosku do wydania decyzji, zaświadczenia, dokumentu etc. ma się odbyć bez wychodzenia z domu. Dla porównania dodam, że w Estonii obywatele mają już cyfrowy dostęp do 2,5 tys. usług administracji rządu i samorządu.

Przeczytajcie także: Kasa i terminal w jednym urządzeniu coraz bliżej

Nieco bardziej zaawansowane są natomiast działania Ministerstwa Rozwoju związane ze zwiększeniem obrotu bezgotówkowego. Szef tego resortu, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu roku powinna się pojawić możliwość płacenia za pomocą krajowego schematu płatniczego we wszystkich agendach publicznych. Potwierdziły się także informacje Cashless, że jeszcze w III kw. tego roku urzędy administracji rządu i samorządu będą akceptować płatności kartami. Jak pamiętacie, budową sieci akceptacji kart i płatności mobilnych w urzędach zajmuje się KIR.

Natomiast najdłużej przyjdzie Wam poczekać na cyfryzację dostępu do służby zdrowia, czyli e-rejestrację u lekarza, e-recepty, e-zwolnienia i dostęp do elektronicznej dokumentacji, czyli internetowego konta pacjenta zawierającego wszystkie informacje o dotychczasowym leczeniu. Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł stwierdził, że realny termin realizacji tej części programu to rok 2019. Dodał, że nie przewiduje się wcześniejszego wdrożenia choćby części tego rodzaju usług.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies