Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 15 mln zł kary od UOKiK dla Bocian Pożyczki

Urząd podał, że spółka stosowała leasing konsumencki zwrotny i w ten sposób obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, nałożył ponad 15 mln zł kary na firmę Everest Finanse stojącą za marką Bocian Pożyczki. To efekt przeprowadzonego postępowania i stwierdzenia naruszenia interesów klientów. Decyzja nie jest prawomocna, spółka może się od niej odwołać do sądu.

Przeczytajcie także: Visa Mobile także dla sklepów obsługiwanych przez Tpay

UOKiK wyjaśnia w komunikacie, że spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Do udzielanych przez siebie pożyczek oferowała także umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego. Dotyczyły one sprzętów AGD i RTV. Przedmiot leasingu był nabywany od konsumenta i udostępniany mu do dalszego używania przez okres wskazany w umowie. Konsument zobowiązywał się do spłaty tygodniowych rat leasingowych z tego tytułu.

Jak podaje UOKiK model łączonego finansowania (częściowo w formie pożyczki, a częściowo w formie leasingu konsumenckiego zwrotnego) służył obchodzeniu ustawowych limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, które wprowadzono w czasie pandemii. Konsekwencją zastosowania tego rozwiązania były wysokie raty, które musieli spłacać konsumenci.

Przeczytajcie także: W aplikacji InPost Fresh będzie można zamawiać alkohol

Jednocześnie UOKiK zwrócił uwagę na niewłaściwe informowanie klientów o warunkach udzielanego finansowania przed zawarciem umów. Przedstawiciele Everest Finanse podczas wizyt domowych podpisywali z konsumentami kilka umów. Ich treść była prezentowana na tablecie, co utrudniało zapoznanie się z dokumentami. Na tym samym urządzeniu pożyczkobiorca składał podpisy pod umowami.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies