Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duże zmiany w cenniku Pocztowego. Konieczność podwyżek bank tłumaczy m.in. wysokimi stopami procentowymi

Zmiany zapowiedziane właśnie przez Pocztowy zawierają także kilka obniżek cen oraz plan wdrożenia przelewów na telefon Blik

Bank Pocztowy ogłosił zmiany w regulaminach oraz taryfie opłat i prowizji, które zaczną obowiązywać 1 listopada bieżącego roku. Niestety, większość z nich jest niekorzystna dla klientów, a bank argumentuje to m.in. wysokimi stopami procentowymi. To dziwny argument, bo m.in. dzięki wysokim stopom i co za tym idzie wysokiemu oprocentowaniu produktów kredytowych banki generują rekordowe zyski. Również sam Pocztowy, który w ubiegłym roku zarobił najwięcej w swojej historii – ponad 100 mln zł.

Ale wracając do zmian w cenniku. Bank znosi standardowe opłaty za prowadzenie rachunków. Warto podkreślić, że w aktualnej ofercie płatne jest tylko Konto w Porządku – 7,99 zł. Z tym że opłata nie jest pobierana, jeśli klient jednocześnie zamówi kartę debetową. Dla takich klientów nic się więc nie zmienia. Z rachunków wycofanych z oferty bezpłatne staną się konta Nestor i Pocztowe Standard (obecnie 8,99 zł miesięcznie) oraz Konto Plus – 12 zł. Z tym że za pierwsze dwa dziś także nie trzeba płacić, jeśli klient zamówi debetówkę.

Przeczytajcie także: Nowa strategia Banku Pocztowego kończy dyskusję na temat jego sprzedaży

Na pewno korzystną zmianą dla klientów jest zniesienie opłaty za używanie wpłatomatów Planet Cash i Euronet. Obecnie wiąże się to z prowizją w wysokości 0,5 proc. wpłacanej kwoty min. 1 zł. Tę zmianę trzeba jednak rozpatrywać łącznie z inną, a więc z wprowadzeniem dla posiadaczy większości rachunków opłaty w wysokości 6 zł za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach własnych banku i Poczty Polskiej.

Wydaje się, że to dość ryzykowna decyzja dla banku, który ma wielu konserwatywnych klientów, często preferujących tradycyjny sposób korzystania z usług finansowych. Zwłaszcza, że rośnie także do 12 zł z 10 zł obecnie opłata za dostarczenie gotówki pod wskazany adres. Wypłaty gotówki z bankomatów poza wybranymi sieciami również drożeją z 2 na 2,5 zł. Posiadacze większości rachunków mogą korzystać bezpłatnie z bankomatów Planet Cash. Dotyczyć to będzie także użytkowników rachunków Aktywny Nestor i Bliskie (obecnie płacą za to 2 zł). Rośnie natomiast opłata za tzw. abonament bankomatowy z 6,5 zł do 8 zł.

Przeczytajcie także: Pocztowy zachęca do korzystania z kart wirtualnych

Zmiany pojawią się w cenniku kart. Debetówka wydawana do Konta Aktywny Nestor oraz Konta bez Ograniczeń, teraz bezpłatna, będzie kosztować 6,99 zł miesięcznie. Pojawia się zapis uprawniający do uniknięcia tej opłaty – to wykonanie transakcji bezgotówkowych plastikiem na min. 400 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku kart wydawanych do większości pozostałych kont kwota transakcji bezgotówkowych zwalniająca z opłaty rośnie z 300 do 400 zł. Tylko w przypadku Konta Nestor – z obecnych 100 zł do 200 zł miesięcznie. Zmianą korzystną jest pojawienie się opcji uniknięcia opłaty za korzystanie z karty wirtualnej, która obecnie wynosi 4,99 zł. Nie będzie pobierana jeśli klient wyda kartą bezgotówkowo min. 400 zł miesięcznie.

Do 6 zł drożeją przelewy zlecone w placówce i na poczcie. Przelewy Sorbnet, kosztujące obecnie 20 zł, będą kosztować 25 zł. A obsługa naklejki płatniczej podrożeje z 0,99 zł na 1,5 zł.

A na koniec miła informacja dla klientów Pocztowego. Wkrótce będą mogli realizować przelewy na numer telefonu Blik i transakcje takie będą bezpłatne. Jak podało serwisowi cashless.pl biuro prasowe banku, innowacja powinna zostać wdrożona jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej w III kw.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies