Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP: ponad 20 mln klientów banków aktywnie korzysta z ich aplikacji. Przeszło dwie trzecie to użytkownicy "mobile only"

Na koniec marca banki miały też przeszło 22,7 mln klientów aktywnie korzystających z ich usług elektronicznych

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce. Najnowsza wersja dokumentu dotyczy I kw. 2023 roku, a wynika z niej m.in., że na koniec marca obowiązywało w naszym kraju blisko 42,3 mln umów umożliwiających dostęp do bankowości internetowej. W porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedzającego oznacza to wzrost o niemal 6 proc.

Przeczytajcie także: Komisja Europejska ogłasza założenia projektu PSD3

Liczba klientów indywidualnych, korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych, sięgnęła w I kw. przeszło 22,7 mln. To o ponad 750 tys. więcej niż w kwartale poprzedzającym (wzrost o ponad 3,3 proc.), a także o niemal 1 mln więcej (przeszło 4,3 proc.) niż w analogicznym kwartale 2022 roku. ZBP podał również, że w porównaniu z marcem 2022 roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego wzrosła o ponad 16 proc., a średnia liczba tych przelewów zwiększyła się o 0,5 proc.

Nadal rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w I kw. 2022 roku było ich przeszło 17,5 mln, o tyle miniony kwartał zakończył się wynikiem ponad 20,1 mln. Oznacza to wzrost o prawie 15 proc. Z raportu wynika też, że 68 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (ponad 13,6 mln) to klienci "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji.

Przeczytajcie także: Aion Bank i Vodeno partnerami ZEN

W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec I kw. liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła prawie 3,5 mln (nieznaczny wzrost w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy ponad 2,4 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (oznacza to blisko 3 proc. wzrost w porównaniu z IV kw. 2022 roku).

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies