Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Senat zagłosował. Zastrzeganie numeru PESEL ma być szybkie i proste

Obywatel z zastrzeżonym numerem PESEL nie będzie musiał udowadniać, że nie zaciągnął kredytu

Senat przyjął z poprawkami ustawę, która umożliwi łatwe zastrzeganie numeru PESEL, co ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości – np. zaciąganie kredytów na dane ofiary przejęte przez oszustów. Jak informuje PAP, za zmianami w przepisach głosowało 96 senatorów, nikt nie zagłosował przeciw. Senatorowie zaproponowali do regulacji pakiet poprawek m.in. o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym, którymi teraz zajmie się sejm.

Przeczytajcie także: Fintechy sięgają po mObywatela 2.0

Z serwisu cashless.pl mogliście się już dowiedzieć, że celem zmiany przepisów jest zdjęcie odpowiedzialności z ofiar kradzieży tożsamości. Obecnie to one muszą udowadniać, że nie zaciągnęły zobowiązania finansowego czy prawnego. Zapisy procedowanej ustawy zakładają, że obywatel będzie mógł zastrzec PESEL, a na bankach czy innych instytucjach finansowych (np. firmach pożyczkowych) spocznie obowiązek sprawdzenia, czy numer jest zastrzeżony. Co istotne: obywatel nie będzie obciążany zobowiązaniem, które zostało zaciągnięte bez jego wiedzy, gdy zastrzegł numer PESEL.

Przepisy zakładają również, że weryfikacja zastrzeżenia numeru PESEL będzie konieczna w przypadku niektórych wypłat gotówki. Stanie się tak, gdy w placówce bankowej jednego dnia pobierana kwota będzie przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (pojedynczo lub jako suma wypłat w danym dniu). W przypadku zastrzeżenia numeru PESEL wypłata będzie możliwa po upływie 12 godzin od złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wypłaty gotówkowej.

Przeczytajcie także: Nowe funkcje w iPKO biznes

PESEL będzie można zastrzec stacjonarnie (w oddziale banku, placówce pocztowej czy urzędzie gminy), ale też online: na stronie internetowej gov.pl lub za pomocą aplikacji mObywatel. Takie prawo zyska każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL. Czynność tę można przeprowadzić po utracie dokumentów, ale też prewencyjnie. Będzie też możliwość szybkiego cofnięcia zastrzeżenia w celu np. wzięcia pożyczki.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies