Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu miesiąca banki z Polski zamknęły prawie 100 placówek

Nie wiem, czy jest dziś ktoś, kto byłby w stanie określić, jak dużo jeszcze oddziałów bankowych będzie musiało zniknąć, by ich sieć można było nazwać optymalną

Z opublikowanych przed chwilą danych Komisji Nadzoru Finansowego na temat sektora bankowego w kwietniu tego roku wynika, że rzeź oddziałów trwa. Tylko w tym jednym miesiącu działające w Polsce instytucje zamknęły 94 placówki. Na koniec kwietnia było ich 14211, podczas gdy jeszcze w marcu – 14305. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku sieć bankowa zmniejszyła się o ponad 700 lokalizacji.

Przeczytajcie także: Konto w banku ma 85 proc. internautów

Redukując sieć oddziałów polski sektor poddaje się trendowi, który ogarnął już większość rynków europejskich. Banki zmniejszają liczbę placówek, bo coraz więcej klientów obsługuje swoje rachunki z domowego komputera lub własnego smartfona za pomocą aplikacji mobilnej. Dodatkowo w Polsce, czynnikiem który dynamizuje ograniczanie sieci oddziałów bankowych, jest konsolidacja sektora, czyli łączenie banków. Będzie to postępować, bo kolejne fuzje przed nami, np. BPH i Aliora.

Przeczytajcie także: Jest ustawa obniżająca limit transakcji gotówkowych

Wraz z kurczącą się siecią placówek bankowych maleje liczba pracowników w sektorze. Z danych KNF wynika, że w kwietniu banki zatrudniały 171 147 osób. W marcu było to 171,6 tys. a w kwietniu ubiegłego roku – 171,7 tys. osób.

Dane KNF pokazują również interesujący z mojego punktu widzenia wzrost zadłużenia na kartach kredytowych – w ciągu miesiąca o 200 mln zł. Teraz wynosi ono ponad 13,1 mld zł i jest najwyższe od stycznia 2012 roku. A wszystko przy spadającej liczbie wydawanych przez banki kredytówek.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies