Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prezydent podpisał ustawę obniżającą limit na transakcje gotówką do 15 tys. zł

Od przyszłego roku płatności między firmami na kwoty wyższe będą musiały przechodzić przez rachunek bankowy

Podpis prezydenta pod nowelizacją zmieniającą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatkach dochodowych dla osób fizycznych i firm to finał sprawy, którą ciągnęła się od kilku lat. Zwolennicy obniżki limitu podkreślali, że pozwoli to na ograniczenie szarej strefy i nie będzie powodować zmniejszenia swobody działalności gospodarczej, gdyż dostęp do usług płatniczych jest dziś powszechny.

Przeczytajcie także: Firmy nie zmieniają banku bo im się nie chce

Na straży limitu, który dziś wynosi jeszcze 15 tys., ale euro, stało Ministerstwo Gospodarki. Podnosiło ono argumenty przedstawiane m.in. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, że dziś przedsiębiorcy dla własnego bezpieczeństwa starają się nie używać gotówki, a jeśli to robią, to dlatego, że w niektórych sytuacjach nie ma możliwości posłużenia się przelewem czy kartą. Według nich obniżka limitu zaszkodzi np. niewielkim firmom remontowym. Prowadzą one prace często daleko od swojej siedziby a możliwość otrzymania płatności gotówką za wykonane remonty to jedyny sposób uniknięcia kłopotów z uzyskaniem wynagrodzenia na czas.

Kwestia obniżenia limitu była też obiektem krytyki ze strony parlamentarnej opozycji a nawet przedstawicieli rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Dość powiedzieć, że podczas prac w Komisji Finansów Publicznych zgłoszono poprawkę do nowelizacji, która przywracała limit 15 tys. euro. Dopiero w drugim czytaniu ustawy na posiedzeniu plenarnym kolejną poprawką poselską limit znowu obniżono do 15 tys. zł.

Przeczytajcie także: Każdy dostanie rachunek za darmo

Oprócz redukcji limitu podpisana przez prezydenta ustawa zawiera także sankcje w stosunku do firm, które mimo wszystko rozliczałyby się gotówką. W takiej sytuacji faktur opiewających na ponad 15 tys. zł a opłaconych bez pośrednictwa rachunku bankowego nie będą mogły zaliczyć sobie w koszty prowadzonej działalności. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia przyszłego roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies