Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na koniec 2022 roku w Polsce działały 42 KIP-y. W rejestrze MIP-ów znalazło się 150 podmiotów

Z danych Komisji wynika m.in., że w II półroczu 2022 roku KIP-y wykonały łącznie 1,79 mld transakcji płatniczych o wartości 257,21 mld zł

Komisja Nadzoru Finansowego podsumowała działalność krajowych instytucji płatniczych w II półroczu 2022 roku. Instytucja podała m.in., że w tym czasie dwa podmioty uzyskały status KIP, a jeden zaprzestał prowadzenia działalności w tym charakterze. Na koniec ubiegłego roku taki status posiadały 42 podmioty.

Przeczytajcie także: mPay rozwija usługi z zakresu open bankingu

Z danych udostępnionych przez KNF wynika, że na koniec 2022 roku 13 krajowych instytucji płatniczych posiadało zezwolenie na świadczenie usługi dostępu do informacji o rachunku, czyli AIS (Account Information Service). Z kolei zezwolenie na świadczenie usługi inicjowania transakcji płatniczej, czyli PIS (Payment Initiation Service) posiadało 15 KIP-ów.

W dwóch ostatnich kwartałach 2022 roku KIP-y wykonały łącznie 1,79 mld transakcji płatniczych o wartości 257,21 mld zł. Średnia wartość transakcji wynosiła w tym czasie niespełna 144 zł. W II półroczu wspomniane instytucje pobrały opłaty i prowizje o łącznej wartości około 1,15 mld zł. Jeśli porównać to z wynikiem zanotowanym w I półroczu, można zauważyć przeszło 18-proc. wzrost.

Przeczytajcie także: Polskie ePłatności znowu na zakupach

KNF poinformował też, że w okresie lipiec-grudzień 18 KIP-ów realizowało transakcje płatnicze w obcych walutach. Po przeliczeniu na złotówki, wartość tych transakcji wyniosła łącznie ponad 43 mld zł, a ich udział w ogólnej wartości transakcji płatniczych wyniósł 16,76 proc. Dla porównania: w okresie styczeń-czerwiec tego samego roku takie transakcje realizowało 17 KIP-ów, a ich łączna wartość wyniosła niewiele ponad 37 mld zł (ich udział w transakcjach ogółem wyniósł blisko 17,3 proc.).

Na koniec grudnia do rejestru małych instytucji płatniczych (MIP) wpisanych było 150 podmiotów. W ostatnich dwóch kwartałach 2022 roku wykazały one wykonanie 8,63 mln transakcji płatniczych o łącznej wartości 1,49 mld zł. Średnia wartość takiej transakcji wyniosła 172,73 zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies