Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rynek bankomatów w Polsce w I kw. 2023 r. Urządzeń zbliżeniowych jest już prawie 11 tys.

Pod względem liczby obsługiwanych bankomatów prym wiodą, podobnie jak w poprzednich okresach, Euronet i ITCARD

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec marca bieżącego roku na polskim rynku działało 20858 bankomatów. To o ponad 230 maszyn więcej niż na koniec 2022 r. Wzrost to tym razem zasługa przede wszystkim firmy ITCARD (właściciel sieci Planet Cash), której udało się zwiększyć stan posiadania o 230 bankomatów. Zwiększenie liczby urządzeń przez ITCARD przyczyniło się do rozrostu sieci bankomatów na całym rynku także w stosunku rocznym. W marcu ubiegłego roku funkcjonowało w Polsce 20636 urządzeń.

Przeczytajcie także: PKO BP nie przejmie Banku Pocztowego

Oprócz ITCARD liczba bankomatów wzrosła także w sieciach zarządzanych przez Euronet (o 29), PKO BP (o 15), Millennium (o 4) i BS Brodnica (o 1). W pozostałych przypadkach nie zmieniła się lub zmniejszyła, jak w szczególności stało się w przypadku Pekao (spadek o 21 bankomatów) i BPS (spadek o 12 maszyn). Trzeba też wspomnieć, że część instytucji od dłuższego czasu nie aktualizuje swoich statystyk, więc dane zawarte w naszej tabeli mogą być nieaktualne. Chodzi przede wszystkim o Citi Handlowy.

Przeczytajcie także: Znowu przybyło oddziałów bankowych bez gotówki

Cashless.pl zbiera też dane dotyczące bankomatów akceptujących rozwiązania umożliwiające wypłatę gotówki za pomocą smartfonów. I tak już niemal wszystkie bankomaty w Polsce, dokładnie 19479, umożliwiają wypłatę pieniędzy za pomocą Blika. Natomiast sieć bankomatów zbliżeniowych, a więc pozwalających na transakcje gotówkowe kartami bezstykowymi i cyfrowymi portfelami, takimi jak Apple Pay czy Google Wallet (Google Pay), liczy już prawie 11 tys. (dokładnie 10794).

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies