Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik u progu wyjścia za granicę: 1,2 mld transakcji w ciągu jednego roku

Polska spółka przygotowuje się do zagranicznej ekspansji, a pierwszą usługą, jaką zaproponuje, będą płatności w e-commerce

Władze Polskiego Standardu Płatności, spółki zarządzającej systemem płatności mobilnych Blik, przedstawiły dzisiaj wyniki transakcyjne za ubiegły rok. Z danych tych wynika, że od początku funkcjonowania systemu za jego pomocą wykonano 2,8 mld różnych transakcji, z tego tylko w ub. roku – 1,2 mld. Wartość wszystkich transakcji w ub. roku wyniosła 163,9 mld zł, a łącznie, od początku istnienia – blisko 400 mld zł.

Przeczytajcie także: Najwyższa w historii liczba i wartość fraudów bezgotówkowych

Największy udział w transakcjach Blikiem tradycyjnie już miały płatności w środowisku e-commerce, które stanowiły 57,8 proc. a było ich w ub. roku ponad 714 mln. W stosunku rocznym liczba transakcji internetowych Blikiem wzrosła o 37 proc. Na drugim miejscu pod względem udziału w transakcyjności Blika znajdowały się przelewy P2P a więc na numer telefonu odbiorcy. W 2022 r. operator odnotował 243 mln takich operacji, co oznacza, że stanowiły one 19,7 proc. całości.

Trzecia najpopularniejsza usługa Blika to obecnie płatności w terminalach, których w roku ubiegłym było 228 mln. Stanowiły one 18,5 proc. wolumenu transakcji. Najrzadziej Blik był zaś wykorzystywany do transakcji gotówkowych w bankomatach i wpłatomatach – 49,7 mln razy. Stanowiły one 4 proc. całości.

Przeczytajcie także: DNB daruje część długu klientom nadpłacającym kredyty mieszkaniowe

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezeska PSP Monika Król podkreśliła, że bardzo szybko rośnie popularność płatności zbliżeniowych Blikiem. – W IV kw. ubiegłego roku w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej liczba transakcji bezstykowych Blikiem zwiększyła się aż o 733 proc. Liczymy na jeszcze lepsze wyniki w tym segmencie, gdy nasza usługa zostanie udostępniona przez kolejne banki – powiedziała wiceprezeska PSP.

Natomiast szef spółki Dariusz Mazurkiewicz dużo miejsca poświęcił na przekazanie informacji o planowanym rozpoczęciu działalności za granicą. Firma spodziewa się lada moment uzyskania zgody na finalizację pierwszej akwizycji na Słowacji. – Prowadzimy też prace koncepcyjne, aby móc zaoferować Blika każdemu bankowi w Europie w ramach usługi Blik Euro – powiedział Dariusz Mazurkiewicz. Więcej na ten temat możecie przeczytać w wywiadzie, jaki Dariusz Mazurkiewicz i Monika Król udzielili niedawno serwisowi cashless.pl. Pierwszą usługą, jaką Blik chce zaoferować zagranicznym bankom, są płatności w e-commerce.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies