Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple Pay już dostępne dla klientów banków z Polski. Choć na razie metodą chałupniczą...

Dla wszystkich, którzy z niecierpliwością czekają aż Apple udostępni swój system płatności w Polsce, mamy dobrą wiadomość: już mogą z niego korzystać dzięki aplikacji boon

O sprawie doniósł serwis applecenter.pl. Aplikacja boon została przygotowana na rynek brytyjski, więc aby ją zainstalować, należy na potrzeby tej jednej operacji utworzyć Apple ID zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Aby to zrobić, należy po prostu zmienić region systemu iOS na Wielką Brytanię. Jak donosi serwis, mimo tego, że aplikacja dostosowana jest do rynku brytyjskiego, nie ma najmniejszego problemu z rejestracją polskiego numeru telefonu czy karty wydanej przez dowolny bank z Polski.

Przeczytajcie także: Apple rozszerza zasięg płatności w Kanadzie

Po zainstalowaniu aplikacji należy kliknąć w przycisk "Add to Apple Wallet", po czym ukaże się plansza Apple Pay z opcją dodania karty. Po wykonaniu tej operacji iPhonem można już płacić - wystarczy zbliżyć go do terminala bezstykowego w sklepie. Smartfon nie musi być nawet odblokowany. Po wykryciu POS-a na ekranie telefonu pojawi się komunikat o możliwości dokonania transakcji po autoryzacji przyciskiem Touch ID.

Nie korzystam z iPhone'a, więc nie mogę sprawdzić jak to wszystko działa. Ale jeden z moich znajomych na Facebooku już pochwalił się, że rzeczywiście udało mu się aplikację zainstalować i przejść cały proces rejestracji a płatność w sklepie mu się udała. Wygląda więc na to, że najwięksi miłośnicy produktów firmy Apple już mogą nimi płacić zbliżeniowo na tej samej zasadzie jak kartą bezstykową.

Applecenter.pl donosi, że niekoniecznie musi się to jednak opłacać. Bo choć sama aplikacja jest bezpłatna, to jej operator dolicza ponad 1 proc. prowizji do transakcji wykonywanych poza Wielką Brytanią. Do tego dochodzi prowizja za przewalutowanie transakcji i to chyba podwójna, najpierw ze złotych na funty a później z funtów z powrotem na złote. Być może sposobem na zmniejszenie tu kosztów byłoby założenie karty w funtach - część banków z Polski ma takie w ofercie.

Przeczytajcie także: Google potwierdza: Android Pay w Polsce w III kw.

A kiedy Apple Pay zadebiutuje oficjalnie w kraju nad Wisłą? Nie ma na ten temat na razie żadnych przecieków. Udział telefonów iPhone w polskim rynku smartfonów jest na tyle niewielki, że firma ta nie zalicza go do priorytetowych. W przeciwieństwie do na przykład Google'a, który potwierdził, że jego Android Pay będzie dostępny w pierwszych bankach z Polski już w III kw. bieżącego roku.

Natomiast standardem w płatnościach mobilnych staje się u nas technologia HCE. Oferuje ją już pięć banków. W kolejności wdrożeń są to: Pekao, Getin, BZ WBK, PKO i Euro Bank. Zaawansowane prace prowadzą kolejne, w tym: Millennium, SGB, mBank, ING, Raiffeisen Polbank.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies