Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Choć sprzedaż hipotek runęła, PKO poprawia proces udzielania kredytów. Wdrożył nowe narzędzie do wyceny nieruchomości

W procesie wyceny nieruchomości, będącej zabezpieczeniem udzielanego kredytu, PKO wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego

PKO BP poinformował o wdrożeniu nowego sposobu wyceny nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Choć moment na to nie jest najlepszy, bo załamała się sprzedaż kredytów mieszkaniowych na polskim rynku – banki notują spadki liczby nowych umów rzędu 70 proc. – PKO BP usprawnia proces analizy wniosków kredytowych. Anonsowane dzisiaj wdrożenie powinno skrócić czas potrzebny na wydanie decyzji o udzieleniu finansowania.

Przeczytajcie także: Nowe banki chcą sprzedawać obligacje skarbowe

PKO pisze, że nowe narzędzie będzie wykorzystywać algorytmy uczenia maszynowego i wspomagać pracę analityków. Uwzględnia dane o nieruchomościach znajdujące się m.in. w bankowej bazie danych, z GUS czy z Banku Danych Lokalnych. Rozwiązanie ocenia także atrakcyjność lokalizacji wykorzystując np. dane z interaktywnych map pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Przy pomocy wbudowanych agregatów takich jak liczba restauracji, żłobków czy terenów zielonych w zadanym promieniu od wycenianej nieruchomości, potrafi ocenić rynkową wartość nieruchomości.

Przeczytajcie także: PKO BP uruchomił płatności odroczone

Zdaniem PKO atutem nowego narzędzia jest wysoka skuteczność także w lokalizacjach poza dużymi miastami, gdzie trudno dopasować analogiczne transakcje i wykorzystać je do procesu szacowania wartości nieruchomości. W trakcie wyceny, model daje możliwość wizualizacji na wykresie najbardziej istotnych atrybutów konkretnej nieruchomości takich jak lokalizacja, typ i wiek budynku, parametry techniczne, standard czy inne cechy wpływające na jej wartość.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies