Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe funkcje w e-Urzędzie Skarbowym. Podatki będzie można opłacać nie tylko przelewem

Możliwość uregulowania należności podatkowych dostępnymi na rynku instrumentami płatniczymi wprowadza nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, nad którą pracuje parlament

Od 1 stycznia 2023 roku w e-Urzędzie Skarbowym mają się pojawić istotne zmiany: należności wobec fiskusa będzie można opłacić nie tylko przelewem jak to się dzieje obecnie, ale także innymi instrumentami płatniczymi. Wszystko dzięki procedowanej właśnie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz innych ustaw, o czym pisze m.in. serwis businessinsider.com.pl.

Przeczytajcie także: Od 2024 roku nowe limity płatności gotówką

Dotychczas obowiązujące przepisy wymagają, by należności wobec państwa podatnik regulował z własnego rachunku bankowego, a urząd skarbowy ma obowiązek sprawdzenia tego. To trudne przy płatności innymi narzędziami niż przelew. Aktualnie opracowywana ustawa wprowadza do przepisów instytucję oświadczenia. Podatnik, regulując należność wobec fiskusa, będzie mógł zadeklarować, że rachunek, z którego pochodzą pieniądze, należy do niego. To otwiera drogę do płatności innymi instrumentami. W projekcie nie padają ich nazwy, a w uzasadnieniu autorzy projektu piszą o płatnościach elektronicznych dostępnych na rynku. Wygląda więc na to, że podatki będzie można opłacać także kartą, pay by linkiem czy Blikiem.

Obecnie za pośrednictwem e-US można załatwić ponad 20 spraw: opłacić należność na indywidualny rachunek podatkowy, ale też podatek od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych. Użytkownik online z pomocą smartfona czy komputera opłaci mandaty i pobierze niektóre dokumenty czy zaświadczenia albo prześle pełnomocnictwo. Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie usług w ramach e-Urzędu Skarbowego.

Przeczytajcie także: Grupa SGB wdraża chmurę obliczeniową

Temat e-US podjął także Dziennik Gazeta Prawna. Kontekst jest jednak zupełnie inny: z danych Ministerstwa Finansów wynika, że aż jedna czwarta przelewów do US jest błędnie opisana. W efekcie zarówno urzędnicy, jak i podatnicy tracą cenny czas.

Problem pojawił się wraz z udostępnieniem podatnikom mikrorachunków, na które należy wpłacać określone zobowiązania. Transakcje są na nich wykonywane, ale często towarzyszy temu zły opis. Skarbówka apeluje, by robić przelewy podatkowe, a nie ogólne i sprawdzać ich opisy. A jeżeli to możliwe, podatnik powinien korzystać z konta we wspomnianym e-US (można się do niego zalogować na stronie www.podatki.gov.pl, np. za pomocą profilu zaufanego). W tym przypadku przelew jest automatycznie generowany i w efekcie prawidłowo opisany.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies