Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Grupa SGB wdraża chmurę obliczeniową

Spółdzielcza grupa pracuje nad nowym projektem wspólnie z Googlem, Accenture oraz Operatorem Chmury Krajowej

SGB Bank pochwalił się wdrożeniem wykorzystującym tzw. chmurę obliczeniową. Projekt realizowany jest wspólnie z Accenture, Googlem oraz Operatorem Chmury Krajowej (podmiot ten pomógł przygotować infrastrukturę danych w zgodzie z wymaganiami regulatora rynku). Pierwszy etap obejmuje zaprojektowanie i budowę architektury tzw. hurtowni danych w oparciu o komponenty Google Cloud Platform.

Przeczytajcie także: Kontrola Banku Litwy w Revolucie

Opracowywane rozwiązanie pozwoli m.in. scentralizować dane z różnych systemów banku, poprawić efektywność, bezpieczeństwo oraz integralność architektury IT, usprawnić raportowanie i analizowanie danych, a także skonsolidować informacje o kliencie. Jedno źródło danych to też spójny proces sprawozdawczy – zarówno wewnętrzny, jak i regulacyjny.

Hurtownia danych jest już wykorzystywana przez SGB Bank, który obecnie pracuje nad budową w chmurze warstw raportowych i sprawozdawczych na potrzeby całego zrzeszenia oraz nad udostępnieniem rozwiązania pierwszym bankom członkowskim. Instytucja podkreśla, że oznacza to nie tylko skok technologiczny, ale też wymierne oszczędności.

Przeczytajcie także: Ponad 320 mln transakcji Blikiem w jednym kwartale

Nie jest to pierwsza instytucja bankowa na polskim rynku, która zdecydowała się na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Pod koniec ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że ING uruchamia system centralny Vault oferowany przez Thought Machine i oparty właśnie o chmurę obliczeniową. Na chmurę stawia też np. BNP Paribas, o czym przekonywała wiceprezeska tej instytucji, Magdalena Nowicka. Osiągnięciami w tym zakresie chwalił się także Nicolaus Bank.

Warto dodać, że na początku roku Związek Banków Polskich opublikował standard Polish Cloud 2.0. W opinii instytucji to najbardziej kompleksowy i aktualny dokument, dotyczący stosowania technologii chmurowych w sektorze finansowym. Zawiera zbiór praktyk i rozwiązań umożliwiających bankom sprawną migrację systemów do chmury. Dokumentację opracowano m.in. w oparciu o wytyczne KNF.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies