Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy dostają SMS-y z numeru 669 979 971 i maile z prośbą o kontakt. Tym razem to nie oszustwo – rozsyła je policja

Policja kontaktuje się z ofiarami cyberprzestępców, którzy w swoim procederze wykorzystywali marki InPost oraz PGE

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało, że prowadzi kampanię informacyjną, w której rozsyła SMS-y oraz maile do osób pokrzywdzonych przez cyberoszustów. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż zazwyczaj media przestrzegają przed reagowaniem na takie akcje – złodzieje w przeszłości podszywali się wielokrotnie pod policję.

Przeczytajcie także: Aktualizacja aplikacji mObywatel

Funkcjonariusze wyjaśniają, że pod nadzorem krakowskiej prokuratury prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzeń wrażliwych danych i w efekcie pieniędzy. Dotyczy to okresu od 8 grudnia 2021 roku do 13 stycznia 2022 roku, a pokrzywdzeni pochodzą z różnych części Polski. Z komunikatu policji wynika, że oszuści podszywali się wówczas pod InPost oraz PGE i informowali o konieczności uregulowania niedopłaty. Listę takich wiadomości znajdziecie pod tym adresem.

Metoda stosowana przez wspomnianych oszustów jest już dobrze znana. Taka niedopłata zazwyczaj wynosi kilka złotych i ofiara decyduje się ją uiścić, by nie mieć problemów (nie stracić przesyłki lub nie borykać się z odcięciem prądu czy gazu). Link zamieszczony w informacji prowadzi jednak na stronę, która służy wyłudzaniu danych. Dzięki tym informacjom złodzieje mogą potem wyprowadzać środki z rachunków bankowych.

Przeczytajcie także: Pekao z trzecim terminalem androidowym

Policja wyjaśnia, że osoby, które otrzymały SMS-a z numeru 669 979 971 lub maila w opisanej sprawie, powinny skontaktować się z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Jednocześnie należy jednak uważać, bo samą akcję informacyjną oszuści też mogą spróbować wykorzystać do swoich celów.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies