Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd wypowiada wojnę gotówce. Czy tym razem na serio?

Resorty finansów, rozwoju i cyfryzacji chcą, by wszelkie daniny na rzecz państwa można było płacić elektronicznie. Wkrótce mają być konkretne rozwiązania

W przeszłości nieraz już padały deklaracje ze strony władz, że będą działać na rzecz elektronizacji płatności w administracji publicznej. Miarą tego, na ile to się udało, niech będą wyniki pewnego badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Visy.

Otóż na pytanie, "czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonałeś płatności kartą w jakimkolwiek urzędzie?" tylko co dziesiąty z ankietowanych odpowiedział "tak". Większość, bo 58 proc., nie miała takiej przyjemności a wśród powodów, dla których do tego nie doszło, na pierwszym miejscu wymieniono brak takiej możliwości – w urzędzie po prostu nie było terminala.

Ale teraz ma to się zmienić. Administracja publiczna chce wszelkie transfery finansowe przekazywać w formach bezgotówkowych. Z kolei obywatele mają zyskać możliwość wykonywania płatności elektronicznych we wszystkich urzędach rządowych i samorządowych, zarówno stacjonarnie jak i przez internet.

Przeczytajcie także: Im więcej płatności kartami, tym w gospodarce lepiej

Taki cel wyznaczyli sobie uczestnicy spotkania, które wczoraj odbyło się w gmachu Ministerstwa Finansów. W naradzie, oprócz przedstawicieli gospodarza, wzięli udział także reprezentanci resortów rozwoju i cyfryzacji oraz instytucji finansowych, w tym Związku Banków Polskich, KIR, Polskiego Standardu Płatności, BGK, PKO BP i NBP.

Uczestnicy narady mieli ustalić, że wypracują spójny model udostępniania urzędom infrastruktury płatniczej, która upowszechni wygodne i nowoczesne rozliczenia finansowe. Przy okazji ma to wpłynąć na zwiększenie ściągalności podatków oraz zmniejszyć poziom szarej strefy. O tym, że rozwój płatności może przełożyć się na zwiększenie wpływów budżetowych dowodzi analiza przeprowadzona na zlecenie MasterCarda. Pisałem o tym tutaj. W najbliższym czasie mają odbyć się spotkania robocze, podczas których zarysowane wczoraj idee mają zostać przełożone na konkretne rozwiązania.

Tyle można dowiedzieć się z komunikatu, opublikowanego po naradzie przez Ministerstwo Finansów. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do tych roboczych spotkań, kto w nich będzie brał udział oraz jak będą się one miały do zespołu pracującego już pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju nad programem paperless/cashless, którego elementem ma być m.in. polska karta płatnicza. Jednak dopuszczenie do udziału w pracach przedstawicieli prywatnych instytucji finansowych może dawać nadzieję, że konkretne rozwiązania uda się wdrożyć w życie. Pokazał to przykład programu "500 plus", w którym większość wniosków składanych elektronicznie przechodzi przez systemy transakcyjne banków komercyjnych.

Przeczytajcie także: W urzędzie zapłacicie Blikiem nawet bez terminala

Wydaje się, że zamiary ministerstw należy uznać za krok w dobrym kierunku. Pod warunkiem wszakże, iż niezależnie od tego jakie rozwiązania zostaną wypracowane, będą wdrażane na zasadzie zachęt i dobrowolności, a nie nakazów i sankcji. Nie wyobrażam sobie na przykład, że państwo będzie zmuszać wszystkich seniorów do zakładania rachunków, by im na nie przesyłać emerytury. Odpowiednimi działaniami można spowodować, że zdecydowana większość z nich z własnej woli założy sobie konto w banku. Ale możliwość odbierania świadczenia w gotówce jako opcja powinna pozostać.

Tymczasem mam kilka ciekawych informacji na temat polskiej karty płatniczej albo, jak coraz częściej się o niej mówi, krajowego schematu płatniczego. Jednak będę mógł o tym napisać dopiero w przyszłym tygodniu. Zapraszam więc do częstego odwiedzania serwisu cashless.pl :).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies