Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowe dane z rynku kart płatniczych. Kwartalna wartość transakcji przekroczyła już 277 mld zł

Z danych NBP wynika, że coraz szybciej rośnie udział płatności w transakcjach kartami ogółem. W II kw. stanowiły one już ok. 56 proc.

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące rynku kart płatniczych w naszym kraju w II kw. bieżącego roku. Statystyki pełne są rekordów, co z jednej strony wynika zapewne z rosnącej popularności kart, ale z drugiej strony także z niespotykanego od lat poziomu inflacji. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Nowa aplikacja do opłat autostradowych

Jak podaje NBP, w czerwcu na polskim rynku było 43,9 mln kart płatniczych, czyli o ok. 300 tys. więcej niż w kwartał wcześniej, ale wciąż ok. 400 tys. mniej niż w czerwcu przed rokiem. Zdecydowaną większość stanowiły karty debetowe, których było 41,5 mln. Liczba kart kredytowych spadła do ok. 5 mln, a przedpłaconych – do 2 mln. Udział kart zbliżeniowych wzrósł za to do rekordowego poziomu 94,5 proc.

Przeczytajcie także: Ingenico znów będzie działać samodzielnie

Do rekordowego poziomu wzrosła także liczba i wartość transakcji zrealizowanych kartami. W II kw. bieżącego roku kart użyto 2,349 mld razy, podczas gdy w I kw. były to niecałe 2 mld. Z tego zdecydowaną większość stanowiły oczywiście płatności – 2,211 mld. Transakcji gotówkowych było tylko 137,8 mln. Coraz szybciej rośnie też przewaga płatności, jeżeli wziąć pod uwagę wartość transakcji kartami. W II kw. wyniosła ona 155,2 mld zł, co stanowiło już bez mała 56 proc. całości obrotu kartowego odnotowanego w tym okresie, który wyniósł 277,5 mld zł.

Poniżej szczegółowe dane:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies