Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP pozytywnie ocenił funkcjonowanie systemu Blue Cash. A ten zanotował rekordowy kwartał

W okresie styczeń-marzec 2022 r. przez Blue Cash rozliczono rekordowe ponad 3,3 mln transakcji

Narodowy Bank Polski opublikował komunikat na temat weryfikacji funkcjonowania systemu płatności Blue Cash zarządzanego przez sopocką spółkę Blue Media. – Przeprowadzona ocena wykazała wysoki poziom zgodności systemu płatności Blue Cash z zasadami dotyczącymi infrastruktury rynków finansowych – głosi komunikat banku centralnego. Dopatrzono się niewielkich uchybień i zalecono ich wyeliminowanie.

Przeczytajcie także: Rekordowy udział płatności zbliżeniowych na polskim rynku

System Płatności Blue Cash wykorzystuje doświadczenia prowadzonej wcześniej platformy Blue Cash, służącej od 2008 roku do realizacji międzybankowych natychmiastowych zleceń płatniczych. SPBC jako pierwszy system płatności natychmiastowych w Polsce uzyskał od NBP zgodę na działanie, a było to w listopadzie 2011 roku. Później na rynku zadebiutował także konkurencyjny Express Elixir od KIR-u.

– Blue Cash od samego początku charakteryzuje się nie tylko innowacyjnością, ale także wysoką niezawodnością. Wierzymy, że zwiększenie zgodności w ramach SPBC ułatwi jego dalszy rozwój, a szerzej - przyczyni się do upowszechnienia płatności natychmiastowych w Polsce oraz wzrostu innowacyjności rynku płatniczego – powiedział Krzysztof Pycia, dyrektor produktu w Blue Media.

Przeczytajcie także: Nowy system płatności od Blue Media

Tymczasem z najnowszych danych NBP wynika, że I kw. bieżącego roku był rekordowy dla Blue Cash pod względem transakcyjności. Bank centralny podał, że w okresie tym przez system zarządzany przez Blue Media przeszło 3,31 mln transakcji, o łącznej wartości 3,96 mld zł. Odnotowano wzrost dziennych obrotów średnio o 6 proc. a liczby transakcji – o 3 proc. względem poprzedniego kwartału. Średnia kwota przelewu wzrosła z 1162 zł do 1196 zł.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies