Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Udział transakcji zbliżeniowych w płatnościach kartami. Zobaczcie, jak Polska wygląda na tle innych krajów

Polska, z udziałem płatności zbliżeniowych przekraczającym 97 proc. wyprzedza pod tym względem m.in. kraje skandynawskie

Z danych udostępnionych przez Grupę Nexi (właściciel m.in. Polskich ePłatności) wynika, że w wielu krajach o gospodarkach bardziej rozwiniętych niż Polska, szybko rośnie popularność płatności zbliżeniowych. Wciąż jednak daleko im do wskaźników, jakie w tym obszarze osiągnął polski rynek. Przypomnę, że zgodnie z najnowszymi statystykami Narodowego Banku Polskiego udział płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach kartami w terminalach wynosi 97,5 proc.

Przeczytajcie także: Polskie ePłatności znowu przejmują

Nexi podaje natomiast, że na przykład w Szwecji, która uchodzi za przykład jednego z najbardziej bezgotówkowych krajów na świecie, udział transakcji zbliżeniowych w płatnościach kartami na koniec ub. roku wynosił ok. 70 proc. Tak niski wskaźnik w porównaniu z Polską to efekt m.in. tego, że instytucje z tego kraju o wiele później niż nasze banki rozpoczęły wdrażanie technologii bezstykowej.

W Skandynawii krajem, w którym płatności zbliżeniowe cieszą się największą popularnością, jest Dania. Tam ok. 90 proc. płatności kartami w sklepach odbywa się bez wkładania plastiku do terminala. W Norwegii udział takich transakcji wynosił na koniec ubiegłego roku 87 proc. Szwecję wyprzedza także, choć nieznacznie, Finlandia, gdzie płatności bezstykowe stanowiły w tym czasie 71 proc.

Przeczytajcie także: W ciągu kwartału w Polsce przybyło 40 tys. terminali

Udział transakcji zbliżeniowych jest niższy niż w Polsce także u naszych zachodnich sąsiadów. Z danych przekazanych przez Nexi wynika, że w Niemczech stanowił w ubiegłym roku 81 proc. Nieco lepiej pod tym względem jest w Szwajcarii, gdzie płatności bezstykowe stanowiły w ub. roku 82 proc. W Austrii wskaźnik ten wynosił zaś 86 proc.

Dane przekazane przez Nexi pochodzą od spółek z grupy, które w poszczególnych krajach są znaczącymi operatorami terminali płatniczych. W Skandynawii Nexi posiada ponad 50-proc. udział w rynku tych urządzeń.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies