Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cashless Fintech Evening 2022 już za nami. Zobaczcie Mapę polskiego fintechu i poznajcie zdobywców nagród Cashless Fintech

Piąta edycja Mapy jest rekordowa pod względem liczby umieszczonych na niej fintechów

Wczoraj w gościnnych progach restauracji Flaming & Co na warszawskiej Saskiej Kępie odbyła się piąta edycja wydarzenia Cashless Fintech Evening, podczas którego zaprezentowaliśmy tegoroczną Mapę polskiego fintechu. To projekt zapoczątkowany w 2018 r. i gromadzący informacje o kilkuset firmach i projektach, składających się na polski fintech. Mapa polskiego fintechu 2022 jest rekordowa w porównaniu z poprzednimi edycjami, gdyż znalazło się na niej 299 fintechów. Tyle nie było jeszcze nigdy w dotychczasowej historii tego przedsięwzięcia. A Mapa polskiego fintechu 2022 wygląda tak. W wysokiej rozdzielczości znajduje się na s. 26 naszego raportu.

Podczas Cashless Fintech Evening zaprezentowaliśmy także kilka ciekawostek z badania przeprowadzonego przy pracy nad tegoroczną Mapą. Wszystkie te informacje znajdziecie w raporcie, który można pobrać ze strony cashless.pl. Wystarczy kliknąć w poniższy banner.

Wczoraj ogłosiliśmy także zdobywców tegorocznych nagród Cashless Fintech. Przypomnę, że o wyborze zdecydowała powołana przez cashless.pl kapituła. Jej praca podzielona była na trzy etapy. W pierwszym każdy z kilkudziesięciu członków tego gremium mógł zgłaszać kandydatów do tytułu. Następnie prezydium kapituły przeprowadziło weryfikację zgłoszonych kandydatów pod kątem zgodności z zasadami przyznawania nagród. Następnie zwycięzców wybrali członkowie kapituły w elektronicznym głosowaniu.

Przeczytajcie także: Bank Nowy rezygnuje z biometrii finger vein

W tym roku nagrody przyznano w sześciu kategoriach. W kategorii Insurtech Roku nominowane były: Bacca, Kiosk Polis, Quantee i Unext. A nagrodę zdobyła firma Quantee. Odebrał ją współzałożyciel spółki Mateusz Gintrowski, a nagrodę wręczyła redaktorka cashless.pl Ida Krzemińska-Albrycht.

Kolejna kategoria to Green Finance powered by green-news.pl. Do tej nagrody nominowano podmioty podejmujące działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wśród nominowanych znalazły się: Autopay, BNP Paribas, Credit Agricole, ING, Mastercard, Pacific i Visa. A tytuł Green Finance przypadł firmie Autopay. Nagrodę odebrał Miłosz Kurzawski z zarządu spółki, a wręczała ją Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna naszego siostrzanego serwisu green-news.pl, który był mecenasem nagrody oraz partnerem medialnym wczorajszego wydarzenia.

Trzecia kategoria to Projekt Fintech. W tym przypadku zgłaszano fintechowe przedsięwzięcia realizowane przez tradycyjne instytucje finansowe. Wśród nominowanych znalazły się: Aion Bank (z aplikacją dla klientów firmy Elzab), aplikacja App2U Europy Ubezpieczenia, BIK Hub Biura informacji Kredytowej, cyfrowy trwały nośnik KIR-u, terminal aplikacyjny ING oraz czek Blik dla uchodźców z Ukrainy, przygotowany przez Santander. Nagrodę zdobył Santander, a wręczył ją Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercarda w Polsce. Nagrodę odebrali: Katarzyna Markowska oraz Łukasz Gabler z Santandera.

Kolejną kategorią nagród jest Fintech Future. Do tego wyróżnienia nominowano fintechy z największym potencjałem rozwojowym na najbliższą przyszłość. Wśród kandydatów znalazły się takie podmioty jak: Allegro Pay, Pacific, PayTree i Vodeno z usługą banking as a service. Nagrodę zdobyło Vodeno. Wręczył ją Igor Zacharjasz, dyrektor ds. innowacji na region Europy Środkowej i Wschodniej w Visa, a odebrał Krzysztof Czuba, dyrektor handlowy Vodeno.

W koronnej kategorii Fintech Roku (dla spółki, która w minionych 12 miesiącach odniosła największe sukcesy) wygrał Blik. Nagrodę wręczał Piotr Dziubak redaktor cashless.pl, a odebrał prezes Polskiego Standardu Płatności (operator Blika) Dariusz Mazurkiewicz. Konkurentami Blika do nagrody były: Donateo, Ramp i Softpos.

Ostatnią kategorią nagród była Osobowość Fintech, dla osoby, która w ostatnim czasie wywarła największy wpływ na rozwój fintechu w Polsce. Do nagrody zostali nominowani: Bartosz Berestecki, prezes Paytel, Magdalena Dziewguć, country managerka Google Cloud w Polsce, Joanna Erdman, wiceprezeska Polski Bezgotówkowej, Adrian Kurowski, country manager Visy w Polsce, Dariusz Mazurkiewicz z Blika i prezeska eService Joanna Seklecka. A tytuł Osobowość Fintech 2022 zdobyła Joanna Erdman.

W trakcie Cashless Fintech Evening odbył się także panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Uryniuka, w trakcie którego o najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą fintech w Polsce rozmawiali Joanna Erdman z Polski Bezgotówkowej, Joanna Seklecka z eService, Sebastian Ptak z Blue Media oraz Igor Zacharjasz z Visa.

Uczestnicy rozmowy zgodzili się, że najbliższe 12 miesięcy w polskiej branży finansowej będzie okresem trudniejszym niż ostatnie lata, a wpływ na to będą mieć m.in. rosnące stopy procentowe, szalejąca inflacja czy trudności ze znalezieniem finansowania, z czym spotkać się mogą startupy fintechowe. Jednocześnie jednak podkreślono, że podobnie jak w kryzysie zapoczątkowanym w 2008 r. tak i w tym spodziewanym, polska branża finansowa sobie poradzi.

Przeczytajcie także: Donateo nawiązało współpracę z Przelewy24

O najbardziej aktualnych tematach w świecie fintech redaktor naczelny casshless.pl Jacek Uryniuk rozmawiał z Bartoszem Ciołkowskim z Mastercarda.

A sekretarz redakcji Piotr Dziubak z Igorem Zacharjaszem z Visy.

Natomiast prezes fundacji Fintech Poland Paweł Widawski przedstawił fintechowe mapy z trzech wybranych rynków zagranicznych: Francji, Litwy i Ukrainy.

Wieczór zakończyła sesja networkingowa. Partnerami głównymi Cashless Fintech Evening oraz Mapy polskiego fintechu 2022 były firmy Mastercard i Visa, a partnerami wspierającymi firmy: IT Card, Stripe, PayU oraz BinarApps. Partnerem merytorycznym została fundacja Fintech Poland, a partnerem medialnym – serwis green-news.pl.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies