Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Decyzja PKO BP nie zmieniła planów Blika. Jeszcze w II kw. przeprowadzi testy płatności odroczonych, prawdopodobnie z Millennium lub mBankiem

Natomiast PKO BP już prowadzi pilotaż swojego rozwiązania w zakresie BNPL, a pełne wdrożenie planuje jesienią bieżącego roku

Biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności (operator systemu Blik) informuje, że spółka intensywnie pracuje nad wdrożeniem własnego rozwiązania do płatności odroczonych (zwanych z angielskiego BNPL – buy now, pay later, czyli kup teraz, zapłać później). – Rozpoczęcie pilotażu usługi i przeprowadzenie pierwszych transakcji w ramach testów family and friends planujemy jeszcze na ten kwartał – napisano w odpowiedzi na moje pytanie o postęp prac związanych z wdrożeniem BNPL.

Deklaracja ta jest o tyle ważna, że kilka dni temu o planach udostępnienia własnych płatności odroczonych poinformował PKO BP, który jest jednym z siedmiu udziałowców Blika. Bank już prowadzi testy usługi, w których biorą udział pracownicy instytucji. Pełne wdrożenie spodziewane jest na jesieni bieżącego roku, prawdopodobnie w IV kw. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Płatności odroczone od PKO BP. Więcej informacji na temat nowego projektu.

Przeczytajcie także: UFG wprowadzi narzędzie do scoringu ubezpieczeniowego

Jak widać, decyzja PKO BP nie zmieniła planów Blika. Na razie nie wiadomo, z którymi bankami przeprowadzi on pilotaż swojej usługi. Jednak z szybkiej sondy przeprowadzonej wśród udziałowców Blika wynika, że najbardziej tym zainteresowane mogą być dwie instytucje. – Jesteśmy zainteresowani usługami BNPL w ramach Blika i nie pracujemy nad osobnym rozwiązaniem – mówi Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. Podobnie wypowiedziało się również biuro prasowe Millennium. – Wspólnie z Polskim Standardem Płatności pracujemy nad nowym rozwiązaniem z obszaru płatności odroczonych. O szczegółach będziemy informować wkrótce – podano w odpowiedzi na pytanie o plany w zakresie BNPL.

Natomiast z nieoficjalnych informacji wynika, że nad indywidualnymi płatnościami odroczonymi pracować może kilka innych banków. Wśród nich mogą być Pekao i Alior. – Analizujemy rynek oraz przyglądamy się potrzebom klientów. O wszelkich zmianach czy wdrożeniach będziemy na bieżąco informować – powiedziano mi w biurze prasowym tego pierwszego.

Przeczytajcie także: PKO wchodzi w płatności odroczone

Warto jednak pamiętać, że już w sierpniu ubiegłego roku bank zarejestrował znak graficzny PeoBuy, który może być nazwą dla jego własnych płatności odroczonych. – Tak jak informowaliśmy w naszej strategii, Bank Pekao chce umocnić obecność na rynku e-commerce. Udostępni swoim klientom płatności odroczone oraz uruchomi ofertę pożyczek gotówkowych dla klientów realizujących zakupy online – podało wówczas biuro prasowe Pekao. Więcej na ten temat w tekście Bank Pekao wchodzi w odroczone płatności? Wprowadzi usługę o nazwie PeoBuy.

Z kolei w biurze prasowym Aliora powiedziano mi, że bank pracuje aktualnie nad wieloma projektami, których celem jest ułatwienie klientom codziennego bankowania. – Na bieżąco będziemy informować o wdrożeniach danej usługi czy też produktu – skwitowano. Dla porządku trzeba też dodać, że płatności odroczone już od kilku lat oferuje i rozwija przy współpracy z Twisto ING Bank Śląski.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies