Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
UFG pracuje nad ubezpieczeniowym odpowiednikiem scoringu kredytowego. Dowiecie się, jak ryzykownymi kierowcami jesteście

Z eSCOR-u mają móc korzystać zarówno kierowcy, jak i zakłady ubezpieczeń

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pracuje nad Elektronicznym Systemem Centralnej Oceny Ryzyka (eSCOR). Projekt zakłada stworzenie wystandaryzowanej oceny punktowej prawdopodobieństwa spowodowania szkody, analogicznie do narzędzi dostępnych w sektorze bankowym (tzw. scoring kredytowy). Z rozwiązania mają móc korzystać zarówno zakłady ubezpieczeń, jak i sami kierowcy. Prace są już zaawansowane, a w ciągu najbliższych miesięcy ma się rozpocząć kampania informacyjno-promocyjna na temat tego narzędzia. Obecnie UFG szuka podmiotu, który przeprowadzi taką kampanię.

Przeczytajcie także: Przegląd oferty ubezpieczeń w bankowości

UFG od lat gromadzi dane dotyczące umów ubezpieczeń komunikacyjnych oraz szkód z nich zgłaszanych. Teraz chce uzupełnić posiadane i udostępniane przez siebie informacje o ocenę punktową poszczególnych kierowców, stworzoną z wykorzystaniem metod zaawansowanej analizy statystycznej. Ocena ta ma odzwierciedlać poziom ryzyka związanego z nowo zawieraną umową ubezpieczenia. Oprócz samej wartości punktowej wskaźnika UFG przekaże również informacje o tym, co wpłynęło na ocenę. Taki spersonalizowany raport ma zwiększyć świadomość kierowców na temat charakterystycznych dla nich czynników ryzyka i pomóc im przez to podjąć działania służące poprawie bezpieczeństwa. Raport można pobrać dla siebie samego, ale też można go przedstawić np. przy ubieganiu się o pracę kierowcy czy przy wypożyczaniu auta.

eSCOR pomoże też budować wiedzę na temat czynników, jakie zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie bowiem sprawę, że na cenę polisy mogą wpływać takie kwestie jak ich historia szkód, ich wiek i doświadczenie w roli kierowcy, miejsce zamieszkania czy dane z zewnętrznych źródeł jak te o punktach karnych czy o scoringu kredytowym. Uzyskanie raportu na swój temat może być też okazją do wyjaśnienia ewentualnych niezgodności danych, które zakłady ubezpieczeń pobierają na potrzeby oceny ryzyka. Udostępniony ma zostać specjalny moduł do korekty takich niezgodności.

Przeczytajcie także: Ubezpieczeniowe podsumowanie tygodnia

Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka ma służyć również ubezpieczycielom. Obecnie zakłady ubezpieczeń mają możliwość pobrania z UFG danych dotyczących przebiegu ubezpieczenia i historii szkód wskazanej osoby fizycznej, prawnej lub pojazdu. Po stronie zakładu leży interpretacja tych danych w odniesieniu do własnego portfela umów ubezpieczenia oraz ich wykorzystanie w algorytmie ustalania składki. Dostarczany przez UFG wskaźnik ma być dodatkowym źródłem informacji, które ma pozwolić jeszcze lepiej ocenić ryzyko związane z zawieraną umową ubezpieczenia z uwzględnieniem statystyk rynkowych.

Fot. freepik.com/osaba

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies