Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy rok 2022 będzie przełomowy dla sektora płatności w Polsce? Sprzyjają temu zmiany technologiczne oraz prawne

Nigdy dotąd nie było takiego nagromadzenia nowych przepisów oraz premier innowacyjnych rozwiązań, mających wpływ na sytuację branży płatniczej

Już 21 kwietnia bieżącego roku odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast. Podczas tych spotkań profesjonaliści dyskutują o najważniejszych i najbardziej aktualnych trendach w branży finansowej. W trakcie najbliższego Cashless Breakfast skoncentrujemy się na rozwoju płatności elektronicznych w tym roku. Bowiem 2022 rok może okazać się przełomowy dla firm i instytucji działających w tym sektorze. Skąd to przekonanie?

Z początkiem stycznia weszły w życie przepisy, które nałożyły na przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych obowiązek akceptacji płatności bezgotówkowych. Choć w ustawie nie określono, że firmy muszą posiadać terminal płatniczy, to przyjmowanie płatności kartami jest najwygodniejszym sposobem na spełnienie nowego obowiązku. Ma to swoje konsekwencje dla rynku.

Przeczytajcie także: ING wprowadza terminal aplikacyjny

Już pod koniec ubiegłego roku operatorzy terminali płatniczych zauważyli wzmożone zainteresowanie swoimi usługami, które utrzymało się także na początku bieżącego roku. Potwierdzała to również fundacja Polska Bezgotówkowa. Z kolei 1 lipca mają wejść w życie kolejne przepisy, zobowiązujące do integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi. Choć wydaje się, że ostatecznie wprowadzony zostanie nowy okres przejściowy na wejście w życie tych przepisów, to w średniej perspektywie będą one skłaniać do wymiany urządzeń niegotowych na integrację oraz generować popyt na innowacyjne technologie.

Chodzi przede wszystkim o rozwiązania umożliwiające integrację kas fiskalnych z terminalami w branżach, w których ważnym elementem biznesu są dostawy do biur czy domów, np. w gastronomii. Wiele wskazuje na to, że jednym z rozwiązań, które może wyjść naprzeciw tym wyzwaniom może być softpos, a więc terminal aplikacyjny.

Przeczytajcie także: Adyen zapowiada terminal aplikacyjny na telefony iPhone

A jeśli już o softposach mowa, to rok 2022 stoi pod znakiem wejścia terminali aplikacyjnych do standardowej oferty operatorów. Od kilku miesięcy tego rodzaju innowację, pod rynkową marką Polcard Go, oferuje Fiserv Polska. Niedawno jej wprowadzenie, wspólnie z polskim fintechem Softpos, zapowiedział ING, a później także Credit Agricole (pierwsza z tych instytucji rozlicza płatności przy współpracy z IT Card a druga – z Elavonem).

Ale to nie wszystkie czynniki powodujące, że 2022 r. może stać się przełomowy dla polskiej branży płatniczej. Warto przypomnieć, że od kilku lat rozwijają się usługi płatnicze oparte o ideę otwartej bankowości. Dopiero jednak teraz na rynku pojawiają się rozwiązania, które mogą zagrozić dotychczasowemu układowi sił np. w handlu internetowym. Przykładem może być choćby obecny od niedawna w Polsce fintech kevin. Wreszcie nowe modele biznesowe, umożliwiające spełnienie obowiązków ustawowych w zakresie akceptacji płatności elektronicznych mogą powstać przy kooperacji np. producentów kas fiskalnych z takimi firmami jak operator Blika.

O tym wszystkim będziemy dyskutować już 21 kwietnia, podczas spotkania z cyklu Cashless Breakfast. Partnerem głównym wydarzenia jest ING Bank Śląski.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies