Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blisko 10 mln Polaków korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej. ZBP opublikował raport Netbank za IV kwartał

Liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła w czwartym kwartale do 21 mln

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce. Dokument dotyczy IV kw. 2021 r., a wynika z niego m.in., że na koniec grudnia obowiązywało w naszym kraju blisko 39,4 mln umów umożliwiających dostęp do bankowości internetowej. W porównaniu z ostatnim kwartałem roku poprzedzającego oznacza to wzrost o ponad 3 proc.

Przeczytajcie także: Kolejny bank rezygnuje z wydawania kart kredytowych

Z raportu można się także dowiedzieć, że liczba klientów indywidualnych, korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych, sięgnęła w grudniu przeszło 21 mln. To o ponad 8,2 proc. więcej niż w analogicznym kwartale 2020. ZBP dodał, że w porównaniu z grudniem 2020 roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego wzrosła o niespełna 5 proc., ale średnia liczba tych przelewów spadła o 3 proc.

Wciąż rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w ostatnim kwartale 2020 roku było ich niespełna 14,2 mln, o tyle miniony kwartał zamknął się z wynikiem blisko 16,55 mln. Oznacza to wzrost o prawie 17 proc. Z raportu wynika też, że około 60 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (prawie 10 mln) to klienci "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. W porównaniu z III kw. 2021 roku przybyło takich osób 14 proc.

Przeczytajcie także: Wirex otwiera w Polsce centrum badawczo-rozwojowe

W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec grudnia liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła ponad 3,34 mln (wzrost o 5 proc. w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy blisko 2,4 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (oznacza to wzrost o 3 proc. w porównaniu z III kw. 2021 roku, ale już o niemal 15 proc. w odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies